Warszawa: Kresowy Dzień Dziecka

"Kresowy Dzień Dziecka" - pod taką nazwą zbierano prezenty dla polskich dzieci na Białorusi. To kolejna akcja wspierająca Polaków na Kresach, w którą zaangażował się Mazowiecki Oddział Regionalny ARiMR. Inicjatorem jest Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Prezenty na Dzień Dziecka
Dla najmłodszych Polaków na Białorusi zbierano słodycze, przybory szkolne i gry planszowe, a także odzież i artykuły sportowe oraz materiały patriotyczne. W sumie pracownicy Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR i Biur Powiatowych z całego regionu przekazali ponad 100 paczek z prezentami. Wręczenie zebranych podczas akcji podarunków zaplanowano na 1 czerwca.

Polacy Kresowym Rodakom
Zbiórka z okazji Dnia Dziecka była kolejną zakończoną sukcesem akcją pomocy dla Polaków ze Wschodu. W listopadzie 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK zainicjowało ogólnopolską, bożonarodzeniową zbiórkę darów dla polskich rodzin na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Zebrane wówczas przez pracowników Mazowieckiego Oddziału Regionalnego paczki (głównie żywność i odzież), obdarowani przyjmowali z ogromnym wzruszeniem - nie sam fakt niesionej pomocy był istotny, ale pamięć o Polakach na Wschodzie.

Również zakończona 22 marca 2019, wielkanocna edycja akcji "Polacy Kresowym Rodakom", pokazała ofiarność mazowieckich pracowników ARiMR. Dowody pomocy - dziesiątki zebranych paczek z żywnością i odzieżą - zostały zawiezione na Białoruś specjalnym transportem. W przekazywaniu paczek, podczas którego dochodziło do wzruszających scen, wziął udział dyrektor Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Ryszard Madziar.

Przetrwali najgorsze
Polacy na Kresach Wschodnich bardzo liczą na każdą pomoc, na każdy dowód pamięci, otwartych serc i hojność. Wielu z nich żyje w bardzo trudnych warunkach ekonomicznych. Na tę pomoc liczy także młode pokolenie Polaków, które na Kresach podtrzymuje polską tradycję - chce mówić po polsku, uczy się polskiej historii i języka, czuje silną przynależność do Rzeczypospolitej. Dlatego Mazowiecki Oddział Regionalny ARiMR organizuje i wspiera działalność Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w jego szlachetnej misji. Pracownicy mazowieckiego ARiMR są dumni, że mogą być częścią podejmowanych przez stowarzyszenie inicjatyw.

Data wprowadzenia: 24.05.2019
Data ostatniej modyfikacji: 30.05.2019 16:10