Podlaskie: Konkurs Rolnik roku 2018 w województwie podlaskim został rozstrzygnięty

W tym roku konkurs „Rolnik roku” „Gazeta Współczesna” zorganizowała już po raz siódmy. Uroczysta gala odbyła się w dniu 11.10.2018 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, w ramach spotkań z cyklu AGRO na obcasach. Organizatorem konkursu Rolnik Roku 2018 była Gazeta Współczesna. 

W miesiącu lipcu 2018r. dziennikarze Gazety Współczesnej odwiedzili wszystkich 13 gospodarzy biorących udział w konkursie Gospodarstwa były podziwiane z ziemi i z powietrza (ujęcia z drona). Rolnicy musieli wypełnić też ankiety, w których pytano m.in. o skalę produkcji; osiągane wyniki produkcyjne; o to, w jaki sposób rozwijali swoje gospodarstwa oraz o plany na przyszłość. Najwięcej rolników biorących udział w konkursie prowadzi gospodarstwa nastawione na produkcję mleka. Ale są też gospodarstwa, które zajmują się ekologią czy agroturystyką. Wszystkie gospodarstwa uczestniczące w konkursie są na wysokim poziomie. Wrażenie robią nowoczesne obiekty i maszyny, osiągane wyniki produkcyjne, ładne obejścia.

Kapituła konkursowa w skład, której weszli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, OR KRUS w Białymstoku oraz przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej,
która jest współorganizatorem konkursu dokonali ostatecznego wyboru.

Zwycięzcą konkursu został Pan Krzysztof Szmurło ze wsi Popławy - to jeden z większych rolników w województwie podlaskim. Obecnie gospodaruje, łącznie z dzierżawami, na ok. 500 hektarach. Utrzymywane w oborze z 2002 r. stado liczy sobie ok. 480 sztuk bydła, w tym 200 sztuk to krowy dojne. Rolnik, w minionych latach, wraz z żoną Gertrudą, by nagradzany również w innych prestiżowych konkursach. Laureatem drugiego miejsca w konkursie został Zdzisław Łuba z Mężenina, a trzecie miejsce zajął  Krzysztof Zembrowski ze wsi Bodaki.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi- Jan Krzysztof Ardanowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa- Maria Fajger, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- Adam Wojciech Sekściński, Dyrektor Podlaskiego  Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie – Adam Niebrzydowski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego- Jerzy Leszczyński.

W imieniu Prezesa ARiMR Pani Marii Fajger- nagrodę laureatom  pierwszych trzech miejsc wręczył Dyrektor Podlaskiego OR ARiMR Wiesław Tadeusz Grzymała.

 • Zdobywcy I miejsca w konkursie Państwo Krzysztof i Gertruda Szmurło z nagrodą Dyrektora Podlaskiego OR ARiMR

  Zdobywcy I miejsca w konkursie Państwo Krzysztof i Gertruda Szmurło z nagrodą Dyrektora Podlaskiego OR ARiMR

 • Laureat II miejsca w konkursie Pan Zdzisław Łuba wraz z Dyrektorem Podlaskiego OR Wiesławem Grzymałą

  Laureat II miejsca w konkursie Pan Zdzisław Łuba wraz z Dyrektorem Podlaskiego OR Wiesławem Grzymałą

 • Moment wręczenia laureatowi III miejsca Panu Krzysztofowi Zembrowskiemu nagrody przez Dyrektora OR ARiMR

  Moment wręczenia laureatowi III miejsca Panu Krzysztofowi Zembrowskiemu nagrody przez Dyrektora OR ARiMR

 • Dyrektor Podlaskiego OR ARiMR Wiesław Tadeusz Grzymała wraz z Dyrektorem KRUS w Białymstoku- Krzysztofem Jaworowskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego- Jerzym Leszczyńskim

  Dyrektor Podlaskiego OR ARiMR Wiesław Tadeusz Grzymała wraz z Dyrektorem KRUS w Białymstoku- Krzysztofem Jaworowskim i Marszałkiem Województwa Podlaskiego- Jerzym Leszczyńskim

 • Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas Finałowej Gali została wypełniona po brzegi

  Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas Finałowej Gali została wypełniona po brzegi

 • Wspólne pamiątkowe zdjęcie

  Wspólne pamiątkowe zdjęcie

Data wprowadzenia: 17.10.2018
Data ostatniej modyfikacji: 17.10.2018 17:59