Pierwsza Pielgrzymka Rodzin Rolniczych

Pierwsza Pielgrzymka Rodzin Rolniczych odbyła 26 czerwca 2021 r. do Strachociny na Podkarpaciu. Pielgrzymi przybyli do Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli, patrona Polski by dziękować za otrzymane łaski i prosić o opiekę.  

Uroczystości składały się z trzech zasadniczych części - drogi krzyżowej, mszy świętej oraz złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, który został wzniesiony w tym miejscu w 2018 roku, czyli w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę państwowości i zawiera ziemię z pól bitewnych oraz miejsc męczeństwa Polaków. W uroczystościach wzięli udział m.in. Grzegorz Puda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Halina Szymańska, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa; Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawiciele Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR - dyrektor Wiesław Polek wraz z zastępcami Magdaleną Rożek i Andrzejem Kraską, reprezentanci KOWR z całej Polski oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu sanockiego.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zapowiedział wprowadzenie rozwiązań korzystnych dla rodzin rolniczych w Polsce.

Po uroczystościach Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw Halina Szymańska udzieliła wywiadu TVP Info, w którym m.in. podsumowała kampanię dopłat bezpośrednich za 2021 rok. Przypomnijmy, że kto chciał otrzymać dopłaty w pełnej wysokości musiał złożyć wniosek do 17 czerwca. Rolnicy, którzy złożą dokumenty po tym terminie, ale nie później niż do 12 lipca, otrzymają pomniejszone płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Prezes Halina Szymańska mówiła również o toczących się naborach wniosków m.in. na modernizację gospodarstw rolnych. O taką pomoc można ubiegać się do 19 sierpnia.

Kustoszem Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie jest ksiądz prałat Józef Niżnik, od 38 lat proboszcz miejscowej parafii. To właśnie on był inicjatorem Pierwszej Pielgrzymki Rodzin Rolniczych do Strachociny. Jak podkreślał, to właśnie w tym miejscu w rodzinie szlacheckiej, zajmującej się rolnictwem urodził się święty Andrzej Bobola.

 • Halina Szymańska Prezes ARiMR podczas wywiadu dla TVP INFO

  Halina Szymańska Prezes ARiMR podczas wywiadu dla TVP INFO

 • Relikwie świętego Andrzeja Boboli niosą Halina Szymańska - Prezes ARiMR; Małgorzata Gośniowska-Kola - Dyrektor Generalny KOWR (na pierwszym planie); Aleksandra Hadzik - Prezes KRUS (na drugim planie)

  Relikwie świętego Andrzeja Boboli niosą Halina Szymańska - Prezes ARiMR; Małgorzata Gośniowska-Kola - Dyrektor Generalny KOWR (na pierwszym planie); Aleksandra Hadzik - Prezes KRUS (na drugim planie)

 • Msza święta: przygotowanie do złożenie darów - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Prezes ARiMR Halina Szymańska, Dyrektor Generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik

  Msza święta: przygotowanie do złożenia darów - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Prezes ARiMR Halina Szymańska, Dyrektor Generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik

 • Pomnik Niepodległości: wieniec składa Halina Szymańska w towarzystwie Wiesława Polka - dyrektora Podkarpackiego OR ARiMR

  Pomnik Niepodległości: wieniec składa Halina Szymańska w towarzystwie Wiesława Polka - dyrektora Podkarpackiego OR ARiMR

 • Prezes ARiMR wraz z kierownictwem i pracownikami Podkarpackiego OR ARiMR

  Prezes ARiMR wraz z kierownictwem i pracownikami Podkarpackiego OR ARiMR

 • Na stoisku z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Zdjęcia: Izabela Kulaga (4), Paweł Wojcieszak (2)

  Na stoisku z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Zdjęcia: Izabela Kulaga (4), Paweł Wojcieszak (2)

Data wprowadzenia: 26.06.2021
Data ostatniej modyfikacji: 23.07.2021 17:22