Mazowieckie: Dożynki Powiatowo-Gminne w Jedlińsku

8 września 2019 w Jedlińsku odbyły się dożynki powiązane z Folkowym XIV Turniejem Sołectw. XXI Dożynki Powiatowo -Gminne objął patronatem honorowym Prezydent RP Andrzej Duda.  Starościną dożynek została Pani Anna Kołątaj mieszkanka Sołectwa Romanów a Starostą dożynek Pan Karol Potera mieszkaniec Sołectwa Lisów. Dożynki rozpoczęły  się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory w kościele pw. św. Piotra i Andrzeja w Jedlińsku. Po mszy świętej uformował się korowód z wieńcami na czele, który przeszedł na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Było barwnie, tradycyjnie i ludowo. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Europarlamentu Pan Adam Bielan i Pan Zbigniew Kuźmiuk oraz przedstawiciele administracji rządowej posłowie na Sejm RP Pan Marek Suski szef Gabinetu w Kancelarii Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego, który odczytał okolicznościowy list Premiera.

Mazowiecki Oddział Regionalny reprezentowało Radomskie Biuro Powiatowe, które przygotowało stoisko informacyjno-promocyjne. Beneficjenci, którzy odwiedzali stoisko najczęściej pytali o nowy program dla obszarów wiejskich - Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, o wnioski o pomoc za straty spowodowane klęskami żywiołowymi. Koła Gospodyń Wiejskich pytały o możliwość uzyskania dotacji przyznawanych przez ARiMR i sposób prowadzenia ewidencji przychodów i kosztów. Ponadto padały pytania dotyczące rejestracji zwierząt przez internet.

Przy rolniczym święcie nie zabrakło słów podziękowań za trud i pracę na roli. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Spośród wielu atrakcji największym zainteresowaniem cieszył się konkurs przetaczanie beli słomy, rzut podkową do celu, przeciągania liny, ubijanie masła. Dożynki uświetniły występy zespołów ludowych.

Data wprowadzenia: 12.09.2019
Data ostatniej modyfikacji: 12.09.2019 12:06