Achiwum 2014

Czas dotacji - czas rozwoju - TVP Olsztyn

W programie: przykłady inwestycji zrealizowanych na Warmii i Mazurach, dzięki wsparciu ARiMR oraz omówienie bieżących wydarzeń. 

Array

20-lecie działalności ARiMR. 10 lat Wspólnej Polityki Rolnej. Zmiany na wsi od momentu wdrażania środków unijnych na realizację kolejnych programów. Czas dotacji, czas rozwoju. Odc. 8 z 23 października 2014 r.


Array

W tym odcinku dowiemy się, jak unijne dotacje dzielone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozwoliły wyodrębnić z rolniczej braci przedsiębiorców. Duże zmiany w tej dziedzinie zauważyć można dzięki takim działaniom jak "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w ramach PROW 2007-2013. Marcin Kazimierczuk z ARiMR w Olsztynie mówi o gospodarstwach niskotowarowych, które chciały zwiększyć swój dochód i zdecydowały się na działalność pozarolniczą. Co mówią sami zainteresowani? - Zapraszamy do "Czasu dotacji, Czasu rozwoju" - Odc. 7 z 25 września 2014 r.


Array

Po wejściu Polski do UE w woj. warmińsko-mazurskim wiele się zmieniło. Gdy na polską wieś szerokim strumieniem popłynęły chociażby płatności obszarowe. Zobaczmy, co to takiego jest, na jakich warunkach zostały przyznawane, kto może je dostać, a przede wszystkim, co zmieniły przez te wszystkie lata. Rolnik z miejscowości Gaj, Włodzimierz Palanko wspomina nasze rolnictwo sprzed 30 lat. Zobaczymy także, jakie wizje mieli rolnicy 10 lat temu. Teresa Ojczyk z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR mówi o historii dopłat bezpośrednich. "Czas dotacji, Czas rozwoju" - Odc. 6 z 11 września 2014 r.


Array

Gospodarstwa rybackie rozkwitają. Do niedawna wiele z nich nie wyglądało najlepiej. Od kilku lat zaczęło się to zmieniać. Chcemy jednak zadać to retoryczne pytanie, by sprowokować wnioski co do rezultatów unijnej pomocy w tym względzie. W Krainie Jezior trudno o miejsca, gdzie nie widać wydawania pieniędzy z Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013. Jak to wygląda w praktyce, mówi Henryk Kulas, dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Mrągowie. Jak gospodarstwa rybackie dbają o stan zarybienia w jeziorach - przybliża Paweł Petrusewicz, właściciel gospodarstwa rybackiego w Mikołajkach. Nad Jeziorem Dejguny powstaje nowe gospodarstwo - największa z wylęgarni ryb w Polsce. Jednorazowo będzie tu 1200 litrów ikry. Inwestowanie w infrastrukturę do wylęgania i hodowli narybku ma zapewnić znaczne zwiększenie produkcji ryb. Beneficjenci chwalą sobie dobrą współpracę z ARiMR w kwestii pozyskania odpowiednich dotacji. Dariusz Kaczmar, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie - o podziale puli pieniędzy, jakie zostały przeznaczone na wsparcie gospodarstw rybackich w regionie. "Czas dotacji, Czas rozwoju" - Odc. 5, 21 sierpnia 2014 r.


Array

W jaki sposób w nadleśnictwie Bartoszyce wdrażany jest program "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych" - mówi Zygmunt Pampuch, nadleśniczy. Nadleśnictwo Wielbark zarządza ponad 22 tysiącami hektarów lasów. W 2008 i 2010 roku tereny te nawiedziły huragany. Zniszczenia były ogromne - opowiada Edward Studziński, nadleśniczy Nadleśnictwa Wielbark. Około 200 tys. zł. unijnej pomocy wykorzystano na odbudowę strat. * O bezpieczeństwie polskich lasów mówi Mariusz Pannek z Oddziału Regionalnego ARiMR w Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia audycji "Czas dotacji, Czas rozwoju" - Odc. 4 z 24 lipca 2014 r.


Array

Tym razem ekipa TVP Olsztyn odwiedziła kilka firm, które skorzystały z dofinansowania na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstwa". Na liście odwiedzanych znalazła się rodzinna firma Państwa Koss z Wierzby na Mazurach. Kiedyś było to gospodarstwo rolne, potem gospodarstwo agroturystyczne, dziś obiekt turystyki wiejskiej. Gospodarze oprócz standardowej oferty zaproponowali gościom grotę solną. Innym obiektem, który skorzystał z dotacji obsługiwanych przez ARiMR jest Folwark Żuławski we Władysławowie koło Elbląga. Jeszcze innym, obiekt hotelowy w Pieniężnie na Warmii. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli te najmniejsze firmy zazwyczaj rodzinne, są potrzebne również na terenach wiejskich. Realizując PROW 2007-2013 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 23 sierpnia wypłaciła ponad 57 miliardów zł. To sprawiło, że Polska jest liderem, bo wykorzystuje unijne dotacje na rozwój obszarów wiejskich w najszybszym tempie spośród wszystkich państw UE. Efekty ich wydawania widać również na Warmii i Mazurach. Cześć tej kwoty została wykorzystana na rozwój mikroprzedsiębiorstw. We wszystkich przypadkach musiały powstać nowe miejsca pracy. Dobre doświadczenia dopingują do sięgania po kolejne pieniądze. Agnieszka Król z Olsztyńskiego ARiMR mówi, jaki był cel inwestowania unijnych pieniędzy na rozwój mikroprzedsiębiorstw. "Czas dotacji, Czas rozwoju" - Odc. 3. 26 czerwca 2014 r.


Array

Jubileusz 10 - lecia Polski w Unii Europejskiej zbiega się z Jubileuszem 20 - lecia działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym czasie Agencja wypłaciła beneficjentom ponad 200 mld zł. unijnych dotacji. Ile z tych pieniędzy trafiło w region warmińsko-mazurski? Zapraszamy na "Czas dotacji - czas rozwoju" - odc. 2. 12 czerwca 2014 r.


Array

10 lat WPR na Warmii i Mazurach - podsumowanie 10 lat wdrażania unijnych dotacji w nasze rodzime rolnictwo. Korzystne zmiany to przede wszystkim efekt działań udzielanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - działań, które zaczęto realizować jeszcze przed integracją z UE. O przemianach w rolnictwie Warmii i Mazur - Jolanta Marozas, dyrektor ARiMR Oddział w Olsztynie. Zapraszamy na "Czas dotacji - czas rozwoju" - odc. 1. 29 maja 2014 r.


Data wprowadzenia: 29.05.2014
Data ostatniej modyfikacji: 18.08.2016 10:39