Achiwum 2014

Agroexpress - TVP Łódź

W programie: inwestycje zrealizowane w woj. łódzkim, dzięki wsparciu ARiMR oraz omówienie bieżących wydarzeń. 

Array

Agroexpress 12 października 2014 r. Grupy producentów rolnych - razem łatwiej. Modernizacja gospodarstw rolnych - tylko do 3 listopada można składać wnioski aktualizacyjne.


Array

Agroexpress 5 października 2014 r. Nowe miejsca pracy na terenach wiejskich finansowane z PROW 2007 - 2013 za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Array

Agroexpress 28 września 2014 r. Nowe zasady przyznawanie dopłat bezpośrednich obowiązujące od 2015 r. To się opłaca - zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne dofinansowywane z PROW 2007 - 2013.


Array

Tym razem ekipa TVP Olsztyn odwiedziła kilka firm, które skorzystały z dofinansowania na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstwa". Na liście odwiedzanych znalazła się rodzinna firma Państwa Koss z Wierzby na W 2015 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jako agencja płatnicza, realizować będzie zreformowany system wsparcia bezpośredniego. Wejdą w życie nowe zasady płatności obszarowych - ruszyła specjalna kampania informacyjna, która ma pomóc rolnikom wdrożyć te zmiany. "Wiedzy nigdy za wiele (..) Do nowej sytuacji trzeba się przygotować" - komentuje rolnik Michał Glonek. Jak wygląda organizacja szkoleń w woj. łódzkim oraz o innych szczegółach nowych zasad płatności bezposrednich informuje Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor ARiMR w Łodzi. Agroexpress. 21 września 2014 r.


Array

Środki na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", z których skorzystało wielu rolników w Łódzkiem dały możliwość uruchomienia dodatkowych źródeł dochodu w często niezbyt rentownych gospodarstwach. Właścicielka gospodarstwa agroturystycznego, Sabina Walczak opowiada o historii powstania swojej działalności gospodarczej, a o czterech kolejnych naborach z tego działania w ramach PROW 2007-2013 mówi Sławomir Tabaczyński, zastępca kierownika Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Łodzi. Ekipa Agroexpressu odwiedziła także gospodarstwo rolnika Tomasza Pruchniewicza, który otworzył dodatkowo produkcję mebli. Powodem były zbyt małe dochody z rolnictwa. Pan Tomasz otrzymał pieniądze z ARiMR, które wydał na najważniejsze urządzenia i maszyny potrzebne do produkcji. Kamil Kowalski, naczelnik Wydziału Wdrożeń ARiMR w Łodzi mówi, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące tego coraz bardziej popularnego działania w ramach PROW 2014-2020. * Inny rolnik, Bogdan Wróbel z Jamna ma gospodarstwo nastawione na hodowlę krów mlecznych i opasów. Zdecydował się na rozwój usług rolniczych. Złożył wniosek o dotację i dostał niezbędne pieniądze. * Duże zmiany czekają rolników od 2015 roku. Wchodzą nowe zasady jeśli chodzi o płatności bezpośrednie. O szczegółach informuje Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor ARiMR w Łodzi. Agroexpress. 7.09.2014.


Array

Do tej pory z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w Łódzkiem skorzystało wielu gospodarzy. Potrzeby są dużo większe. O efektach unijnych pieniędzy na inwestycje z tego działania mówią rolnicy Aneta i Zbigniew Sygulscy, ze strony ARiMR w Łodzi - Andrzej Żuraw. * Wciąż na te dotacje mają szanse ci, którzy starali się o nie w ubiegłym roku - o takiej możliwości informuje Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Łodzi. * Wielu młodych rolników otrzyma po 100 tys. zł z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Paweł Sygulski planuje kontynuować tradycje rodzinne. Chce samodzielnie gospodarować. * W woj. łódzkim na modernizację gospodarstw od 2007 do 2013 roku ponad 10 tys. rolników złożyło wnioski o dofinansowanie - mówi Michał Rutkowski, zastępca dyrektora ARiMR w Łodzi. Pieniądze przede wszystkim przeznaczane są na urządzenia i maszyny do produkcji rolnej. Nowe środki, z których skorzystają rolnicy, będą dostępne na nieco innych zasadach niż dotychczas - mówi Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor ARiMR w Łodzi. Agroexpress. 24.08.2014.


Array

Badanie składu, profilu, jakości gleby - to klucz do sukcesu wszelkich upraw. Warto na tej podstawie zastanowić się nad doborem nawozów, którymi zasilana będzie potem gleba. O odżywianiu ziemi mikro i makro elementami i o innych zabiegach agrotechnicznych wypowiadają się eksperci. Rolnicy chętnie korzystają z porad doradców. Oceniają, że plony po odpowiednich zabiegach są dużo większe. (?) W Warcie dobrze rozwija się Lokalna Grupa Działania. O jej sukcesach mówi Sławomir Szewczyk, dyrektor biura LGD "Przymierze Jeziorsko". W województwie łódzkim działa wiele takich grup - informuje Kamil Kowalski, naczelnik Wydziału Wdrożeń Biura Wsparcie Inwestycyjnego. Przy tej okazji wspomina też o naborach wniosków z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej ". Agroexpress, 6 lipca 2014 r.


Array

Młodzi gospodarze mogą ubiegać się w tym roku aż o 100 tys. zł. O szczegółach naboru wniosków z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - Emilia Pomianowska-Pajor z Łódzkiego OR ARiMR. Na jaki cel przeznaczają zazwyczaj młodzi rolnicy pozyskane środki - dowiemy się z materiału zamieszczonego w Agroexpressie z 15 czerwca 2014 r. W tym odcinku dowiemy się także, jakie inwestycje poczynione zostały ze wsparcia PROW 2007-2013 w Gminie Buczek. Święto Truskawki w Gminie Buczek - 28 i 29 czerwca.


Array

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa świętuje 20 - lecie swojej działalności. W Brzezinach podsumowano też 10 lat Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce. Uhonorowano osoby, które miały realny wpływ na rozwój rolnictwa. Była to okazja do podsumowań i prognoz na przyszłość. O nowej perspektywie PROW 2014-2020 mówi Andrzej Gross, Prezes Agencji. Według Wicepremiera, Janusza Piechocińskiego jest realna szansa na utrzymanie szybkiego tempa rozwoju naszego rolnictwa. Od połowy maja młodzi rolnicy mieli możliwość ubiegania się o premię na samodzielne gospodarowanie. O tegorocznym naborze - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego OR ARiMR. Także o ciekawych efektach realizacji projektów finansowanych dzięki unijnej pomocy kończącego się PROW 2007-2013 - w Agroexpressie z 8 czerwca 2014 r. - zapraszamy.


Array

Dobre informacje dla rolników, którzy składali wnioski o dotacje m.in. na zakup maszyn i modernizację gospodarstw - przekazuje Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego OR ARiMR. Dopłaty bezpośrednie to pomoc dla rolników, o którą jak co roku wnioski składa się właśnie wiosną. Jest to już 11 kampania w dziejach Agencji. Szczegóły tegorocznego naboru wniosków - w materiale. Młodzi rolnicy, którzy spełniają kryteria mogą się w tym roku cieszyć nowymi perspektywami unijnej pomocy. Zapraszamy do obejrzenia programu: Agroexpress, 13 kwietnia 2014 r.


Data wprowadzenia: 13.04.2014
Data ostatniej modyfikacji: 18.08.2016 10:39