Archiwum 2013

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych za rok 2013

Flash is required!
Odc. 1. TVP INFO, 15 marca 2013 r. Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych za bieżący rok. O wszystkie trzy płatności można ubiegać się wypełniając jeden wniosek. Agencja zachęca, aby złożyć go przez Internet.
Flash is required!
Odc. 2. TVP INFO, 15 marca 2013 r.
Flash is required!
Odc. 3. TVP INFO, 29 marca 2013 r. Do 15 maja 2013 roku można składać wnioski o przyznanie płatności w ramach wsparcia bezpośredniego, ONW oraz dopłat rolnośrodowiskowych za 2013rok. O wszystkie płatności można wystąpić składając jeden wniosek. Jakie konsekwencje czekają rolników , którzy złożą swoje wnioski po terminie 15 maja i o innych szczegółach naboru - o tym w programie. ARiMR prosi, aby nie zwlekać ze złożeniem wniosku na ostatnią chwilę i zachęca, aby zrobić to przez Internet. W programie także odpowiedzi na pytania w sprawie dopłat do ekspertów ARiMR - DOPŁATY krok po kroku.
Flash is required!
Odc. 4. TVP INFO, 29 marca 2013 r.
TV Regionalne

 

 

 

 

 

 

Flash is required!
Koniec roku to najlepszy czas na podsumowania. W tym odcinku znajdziemy najciekawsze przykłady efektów PROW 2007-2013. Z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" skorzystały m.in.: w Nowym Brzesku w Małopolsce Studio fotograficzne Ryszarda Nowaka ze specjalizacją fotografii portretowej, rodzinna firma przędzarska w Juszkowie w Pomorskiem, w Skępem w woj. kujawsko-pomorskim firma Mirosława Redeckiego zajmująca się wycinką drzew, w Bolszewie w Pomorskiem rodzinna firma Państwa Raszewskich, która zajmuje się wszelkimi pracami podwodnymi m.in. spawaniem. Z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" skorzystały: Lodziarnia Państwa Maciejewskich z Kończewic w woj. kujawsko-pomorskim, Gospodarstwo Gościnne Państwa Jesionowskich z Goworowa w woj. dolnośląskim, a w Chynowie w woj. mazowieckim powstał salon kosmetyczny Agaty Altawęgier. Dobre efekty można także zauważyć w branży rybackiej. Jakimi może się pochwalić sektor rybołówstwa? Zapraszamy do obejrzenia materiału. Agroszansa. 28.12.2013 r.
Flash is required!
Produkty regionalne, lokalne - czy warto w to inwestować? Żywność naturalnie produkowana, posiadająca cechy istotne dla zdrowia - to przyszłość dla wielu gospodarstw. Z jakich działań PROW mogą one skorzystać? Agroszansa. 21.12.2013 r.
Flash is required!
Ciekawym tematem dla mieszkańców małych miejscowości są pozarolnicze źródła dochodu dotowane przez unijne fundusze. Zobaczmy, w jakie usługi wchodzą mieszkańcy obszarów wiejskich. Pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozwalają na zwiększenie przedsiębiorczości na wsi, a także na tworzenie nowych miejsc pracy. Agroszansa. 14.12.2013 r.
Flash is required!
Jak w naszym kraju działają Grupy Producenckie branży drobiarskiej? Na przykładzie Grupy z Łazisk dowiemy się, jak skutecznie można korzystać z unijnych dotacji. Jakie wyzwania stoją obecnie przed producentami drobiu? Posłuchajmy ekspertów. Agroszansa. 7.12.2013 r.
Flash is required!
Zmienia się na lepsze w gospodarstwach, które korzystają z PROW 2007-2013 za pośrednictwem ARiMR. Stare maszyny, urządzenia oraz budynki zamieniana są na nowe, sprawniejsze oraz efektywniejsze. Agroszansa odwiedziła tym razem: gospodarstwo ogrodnicze w Bielawie w woj. dolnośląskim, gospodarstwo hodowlane w Gminie Wierzbinek. Z programów unijnych korzysta m.in. także Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Gospodarstwo Emila Wrotka z Jaroszowej Woli wspomagane było przez ARiMR z programu "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Agroszansa. 30.11.2013 r.
Flash is required!
Gospodarstwo hodowli bydła w Modliszewicach odwiedzili eksperci Agroszansy. Godnym uwagi jest także królestwo truskawkowe w Ochli w Lubskiem. Większość produkcji idzie na eksport. Duża pomoc unijna z działań: "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" oraz "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" przyczyniła się do rozwoju tego dużego gospodarstwa. Agroszansa 23.11.2013 r.
Flash is required!
Gospodarstwo Pana Urbaniaka z Żarczyna produkujące ziemniaki, pszenicę, rzepak i buraki cukrowe, od lat jest dotowane przez ARiMR. Dzięki kolejnym inwestycjom rolnik podpisał nowe, atrakcyjne kontrakty. Firma Studio Fotograficzne w Nowym Brzesku w Małopolsce wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt komputerowy i fotograficzny dzięki unijnym dotacjom na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Korzyść jest nie do przecenienia. Studio stało się konkurencyjne na rynku. Stworzono miejsce pracy. Agroszansa. Odc. 11.
Flash is required!
Gospodarstwo Państwa Olewińskich z Gorzewka w woj. Warmińsko-Mazurskim od 20 lat zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. Rolnicy zdobywają liczne nagrody za swoją działalność. Rozwój i poziom gospodarstwa spowodowany jest m.in. poprzez inwestycje z unijnych pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych. Syn gospodarzy skorzystał z premii dla młodego rolnika, a pani Genowefa Olewińska otrzymała dotację na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" i zajęła się agroturystyką. Agroszansa. 9.11.2013 r. (Odc. 10)
Flash is required!
Coraz bardziej popularna staje się hodowla kóz. Czy ten biznes może się opłacać? Ekologiczne gospodarstwo Adama Skoniecznego o pow. 18 hektarów w Gminie Lipno specjalizuje się w produkcji koziego mleka. Ze stu kóz roczna produkcja wynosi ponad 40 tys. litrów mleka. Pan Adam skorzystał z premii dla młodego rolnika z ARiMR. Aby sprawdzić, jak można zwiększyć potencjał gospodarstwa odwiedziło je grono ekspertów z Agroszansy. Czy dzięki koziemu mleku można zrobić interes, rozmawiają goście Agroszansy. (..) Żeglarz Michał Bielak z Pięknej Góry - Gmina Kętrzyn skorzystał z dofinansowania swojego projektu z PROW 2007-2013 z działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Pozyskane pieniądze mógł zainwestować w doposażenie wypożyczalni łodzi i jachtów. Załoga luksusowego jachtu to maksymalnie 10 osób. Firma wypożyczająca łodzie działa wyłącznie w sezonie od początku kwietnia do końca października i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony klientów. (..) Wielu rolników wykorzystuje sąsiedztwo jezior i lasów by uzyskać dodatkowe źródło dochodów. Tak też zrobił Artur Marzec z Wielkiego Rychnowa. Wydzierżawił plażę od Gminy Łusomice i uruchomił sezonową wypożyczalnię sprzętu wodnego. Gospodarz skorzystał z dotacji ARiMR z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Dzięki inwestycji skorzystał nie tylko rolnik. Wzrosła także atrakcyjność ośrodka. Powstały także nowe miejsca pracy. (..) W Olszy w województwie wielkopolskim od 15 lat funkcjonuje wysoce specjalistyczny szpital dla koni. Szpital zapewnia ciągłą 24 godzinną gotowość do działania w nagłych przypadkach. Jest to miejsce, gdzie pomoc jest udzielana w szerokim zakresie. Dzięki unijnej dotacji na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" i zakupowi wysokiej klasy sprzętu, możliwe są zabiegi chirurgiczne. 28 września 2013 r. Agroszansa.
Flash is required!
Polskie zioła są cenione w Europie. Czy biznes zielarski może się opłacać? W gospodarstwie Państwa Jóźwiaków z woj. kujawsko-pomorskiego uprawia się zioła od 15 lat. Na 30 hektarach produkują około 400 ton surowej masy, z której uzyskiwane jest 70 ton wysuszonego surowca zielarskiego. By sprawdzić, jak można zwiększyć potencjał tego gospodarstwa, odwiedziło je grono ekspertów Agroszansy. Co jest kluczem sukcesu produkcji ziół i w jaki sposób zabiegać o ten nietypowy rynek, omawiają goście Agroszansy (..) "Produkcja oscypków z względu na wnioski unijne się zmieniła" - mówi Gazda, Kazimierz Furczoń z Leśnicy - "Ja korzystam ze wszystkich możliwych środków od Agencji: do sztuki, do obszarówki, do paszowej, do ekologii, do zdrowej żywności". Gazda ocenia, że to jest bardzo duża pomoc, a bez tych pieniędzy dawno nie oglądałby swoich owiec. Za swoje produkty Pan Kazimierz trzykrotnie otrzymywał "Perłę" na Poznańskich Targach POLAGRA FOOD, a na całą swoją produkcję posiada certyfikat ekologiczny. Przedsiębiorczy Gazda wraz ze stu producentami założył Tatrzańsko - Beskidzką Spółdzielnię "GAZDOWIE". Rozwijają sprzedaż oscypka oraz innych serów z Podhala. (..) W wyniku tegorocznych klęsk żywiołowych ucierpiało ponad 100 tys. gospodarstw. Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na finansowe wsparcie z PROW 2007-2013. Gmina Wilków w województwie lubelskim ucierpiała już 2010 roku. Woda zalała ponad 90 % powierzchni gminy. Chmielowe zagłębie Polski wymagało finansowego wsparcia. Tereny te ucierpiały kilka razy w kolejnych latach. Rafał Bogacz z Niedrzwicy Kościelnej w 2012 roku poniósł straty na polu przez przymrozki. Odtworzenie potencjału gospodarstwa było możliwe dzięki wsparciu z ARiMR. W tym roku można było składać wnioski o taka pomoc do biur powiatowych przez cały wrzesień. (..) Z płatności rolnośrodowiskowych skorzystał Klub Przyrodników "GAJA" ze Świebodzina w woj. lubuskim. Ma powierzchnię 163 hektarów. Dla części gruntów gospodarstwo posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego. W ramach gospodarstwa ekologicznego prowadzone są projekty, które pozwalają skorzystać z dopłat rolno środowiskowych. (..) Podziemna Kopalnia Montania i Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą "BUKO" przyczyniły się do tego, że Skarby Ziemi Borów Tucholskich ujrzały światło dzienne. ARiMR doceniła i uznała za najlepsze w regionie dwa pomysły na rozwój miejscowości z wykorzystaniem unijnych funduszy. Dzięki swojej innowacyjności powołana do życia idea otrzymała pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy projekt województwa Kujawsko-Pomorskiego realizowany ze środków PROW LEADER "Małe projekty". 21 września 2013 r. Agroszansa.
Flash is required!
Dzięki m. in. wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Kombinat Ogrodniczy w Łęgajnach stał się w krótkim czasie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Kombinat zajmuje się uprawą pomidorów. Produkcja w około 60 % trafia na eksport. Czy Polska "Pomidorem stoi" dyskutują Andrzej Gross, Prezes ARiMR, Profesor Paweł Nowaczyk z Katedry Genetyki i Biotechnologii Roślin z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Karol Bujoczek, redaktor naczelny TOPAGRAR POLSKA. (..) Pomysł na biznes Państwa Maciejewskich to produkcja i sprzedaż lodów. Do produkcji lodów wykorzystują, to co mają w swoim gospodarstwie. Użytkują kilkanaście hektarów ziemi. Posiadają sad i mają bydło mleczne. Lody powstają więc na bazie świeżego mleka, śmietany i owoców. Do produkcji potrzebny jest odpowiedni sprzęt i chłodnia. Takie inwestycje były możliwe dzięki dotacji na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" - działania PROW 2007-2013. Teraz mogą się cieszyć dodatkowym pozarolniczym źródłem dochodów. Smacznymi lodami zainteresowani są nie tylko najmłodsi. Lody odbiera sieć hoteli z województwa kujawsko-pomorskiego. (..) Unijne dotacje sprawiły, że Polacy mogą prężnie rozwijać rybołówstwo i przetwórstwo. Finansowe wsparcie umożliwiło unowocześnienie floty rybackiej i portów, a zwłaszcza zakładów przetwórczych. Z dotacji od ARiMR z PO RYBY 2007-2013 armator z Dziwnowa, Robert Matecki zmodernizował swój kuter rybacki. Wyposażył go również w urządzenie nawigacyjne oraz fileciarnię. Efektem inwestycji jest poprawa jakości produktów rybnych, warunków pracy, bezpieczeństwa i higieny. We wrześniu ARiMR przeprowadziła nowe nabory wniosków w ramach PO RYBY. Do 31 grudnia br. Agencja prowadzi nabór wniosków na "Rekompensaty społeczno-gospodarcze w celu zarządzania krajową flotą rybacką". Wsparcie można otrzymać m.in. na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, szkolenia umożliwiające zdobycie innego zawodu niezwiązanego z rybołówstwem. Wsparcie w formie rekompensaty finansowej przysługuje również rybakom, którzy utracili miejsca pracy, można je uzyskać także na pokrycie części kosztów nabycia statku rybackiego oraz w przypadku przejścia na wcześniejszą emeryturę. (..) W Polsce jest najwięcej młodych rolników spośród państw UE. To, że młodzi ludzie chętnie pozostają na wsi, jest wynikiem m.in. sprzyjającej Wspólnej Polityki Rolnej. Katarzyna Kędzia z Boguszyc, właścicielka 46 hektarowego gospodarstwa w Gminie Nowogard, specjalizuje się w hodowli rozrodowej ras mięsnych. Jako młody rolnik otrzymała premię z programu "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Dzięki tym pieniądzom stado znacznie się powiększyło. Pani Katarzyna przyznaje, że dzięki wsparciu odnalazła swoje miejsce w życiu. 14 września 2013 r. Agroszansa.
Flash is required!
Państwo Jończyk z woj. warmińsko-mazurskiego prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Obsada ich stada wynosi 170 szt. Wojciech Jonczyk od lat aktywnie współpracuje z ARiMR i korzysta z unijnych dotacji. Aby zbadać, jak można zwiększyć efektywność gospodarstwa, odwiedziło je grono ekspertów Agroszansy. O tym, jakie polscy mleczarze mają perspektywy rozmawiają Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Andrzej Gross, Prezes ARiMR, Karol Bujoczek, redaktor naczelny TOPAGRAR POLSKA. (..) Amatorzy nurkowania z Gminy Wejherowo dzięki unijnym dotacjom łączą przyjemne z pożytecznym, a pasje zamieniają w dochodowy biznes. Firma Państwa Raszewskich obsługuje zleceniodawców z całego kraju, którzy potrzebują wysokiej klasy fachowców do prac podwodnych, hydrotechnicznych. Rodzinna firma rozwija się dzięki pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotacje na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" umożliwiły rozbudowę bazy sprzętowej. Firma może teraz przyjmować więcej zamówień oraz zatrudniać dodatkowych fachowców. Zwiększyło się bezpieczeństwo oraz komfort pracy. W ciągu ostatnich lat dzięki unijnym dotacjom na "Modernizację gospodarstw rolnych" w Polsce padły rekordy w sprzedaży sprzętu rolnego. Do tej pory dzięki wsparciu finansowemu ARiMR krajowi rolnicy kupili m.in. blisko 30 tys. ciągników i przeszło 215 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, a kupią jeszcze więcej. Wyjątkowym przykładem beneficjenta tego działania jest Laboratorium kultur tkankowych. Specjalizuje się ono w rozmnażaniu oraz produkcji sadzonek roślin ozdobnych i użytkowych metodą in vitro. Komisja Europejska zgodziła się na przesunięcie, na realizację działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 około 127 mln euro. To dodatkowe pół miliarda zł zostanie rozdzielone na wszystkie województwa. 7 września 2013 r. Agroszansa.
Flash is required!
Coraz więcej przedsiębiorców sięga po unijne fundusze na inwestycje, które zwiększają ich konkurencyjność na rynku. Kujawska Spółdzielnia Mleczarska we Włocławku istnieje już ponad 70 lat. Jest jednym z pierwszych zakładów zajmujących się przetwórstwem mleka w Polsce. W chwili obecnej firma jest wysoce wyspecjalizowanym producentem sera twarogowego oraz śmietany. Zakład został dofinansowany unijnymi środkami z działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Dzięki tym środkom został zmodernizowany. O pomocy z tego działania na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego mówi Andrzej Owczarz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego OR ARiMR. W tym roku wniosków o podobną pomoc było 64. 24.08.2013 r.
Flash is required!
Rolnicy z regionu maksymalnie wykorzystują dotacje na modernizację gospodarstw, ale inwestują nie tylko w typowe maszyny gospodarskie. Laboratorium Kultur Tkankowych w Łochowie specjalizuje się w rozmnażaniu sadzonek roślin ozdobnych i użytkowych metodą in vitro. Skomplikowane metody dają możliwość pozyskiwania materiału najwyższej jakości, wolnego od chorób wirusowych i bakteryjnych. Dzięki unijnej dotacji w ramach programu "Modernizacja gospodarstw rolnych" laboratorium zostało wyposażone w nowoczesne urządzenia. O szczegółach - Rafał Król z Laboratorium Kultur Tkankowych w Łochowie. "Polska okazała się liderem w zakresie wykorzystania środków unijnych" - mówi Andrzej Gross, Prezes ARiMR. Największe rezultaty w ramach PROW 2007-2013 przyniosło działanie "Modernizacja gospodarstw rolnych". Do czerwca 2013 roku w ramach tego działania przyznano blisko 58 tys. rolników wsparcie w wysokości ponad 8 mld zł. 17.08.2013 r.
Flash is required!
Na Kujawach i Pomorzu zainteresowanie zdobywaniem pozarolniczego źródła dochodu jest coraz większe. Państwo Maciejewscy zrealizowali pomysł na biznes, zajęli się produkcją i sprzedażą lodów. Do produkcji wykorzystują, to co mają w swoim gospodarstwie. Użytkują kilkanaście hektarów ziemi. Posiadają sad i hodują bydło mleczne. Lody powstają więc na bazie świeżego mleka, śmietany i owoców. Do produkcji potrzebny jest odpowiedni sprzęt i chłodnia. Inwestycje były możliwe dzięki dotacji z PROW 2007-2013 na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Teraz mogą cieszyć się dodatkowym pozarolniczym źródłem dochodów. Lody odbiera m.in. sieć hoteli z województwa kujawsko-pomorskiego. O programie pomagającym w rozwoju pozarolniczej działalności dochodowej - Andrzej Owczarz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego OR ARiMR. Rolnictwo stopniowo traci na znaczeniu jako jedyne źródło dochodu dla mieszkańców wsi. AGROREGION. 10.08.2013 r.
Flash is required!
Polska wieś młodnieje. Wymiana pokoleniowa jest możliwa dzięki unijnym funduszom. Młodzi gospodarze z Dębowej Łąki mówią o swojej pasji. Otrzymali premię dla młodych rolników. Przeznaczyli ją na zakup gruntu. Udzielona "młodemu rolnikowi" premia w 70 % musi być wydatkowana na realizację inwestycji zgodnie z planem rozwoju gospodarstwa. Najczęściej młodzi rolnicy zakupują grunty rolne oraz maszyny rolnicze z przewaga ciągników. Rzadziej decydują się na inwestycje budowlane czy zakup zwierząt hodowlanych stanowiących stado podstawowe. W nowej perspektywie PROW 2014- 2020 Polska otrzyma per saldo więcej środków niż z mijającego obecnie PROW 2007- 2013, informuje Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 03.08.2013 r. Agroregion.
Flash is required!
Zainteresowanie unijnym wsparciem na założenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, jak zwykle, było ogromne. Do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło 886 wniosków, a do rozdysponowania na ten cel jest 181 mln zł. Jakie warunki trzeba było spełnić, aby uzyskać pomoc - informuje Andrzej Owczarz, dyrektor ARiMR w Toruniu. "Praca w lesie jest bardzo ciężka" - opowiada Kazimierz Muzolf, który skorzystał z pomocy PROW 2007-2013 na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" i zakupił zestaw do podwozu i zrywki drewna. Chwali zakup, bo ten umożliwia i usprawnia wykonywanie najważniejszych prac. Unijną dotację można przeznaczyć na rozpoczęcie tylko ściśle określonej firmy nierolniczej. Wykaz działalności gospodarczych, które mogą być dofinansowane określa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista obejmuje 350 pozycji. O nowych miejscach pracy na terenach wiejskich, które powstają dzięki pomocy ARiMR, mówi Andrzej Gross, prezes Agencji. 27.07.2013 r. Agroregion.
Flash is required!
Tylko do końca lipca można jeszcze składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o wsparcie na zalesianie. Grunty, które nie nadają się pod uprawy oraz grunty inne niż rolne można zagospodarować poprzez posadzenie tam lasu. ARiMR może pomóc sfinansować takie przedsięwzięcie. Z pomocy takiej skorzystał Mieczysław Husarz. Dochody z działalności rolniczej na słabych gruntach były tak niezadowalające, że postanowił skorzystać z szansy, jaką dał program zalesieniowy oferowany przez ARiMR. O warunkach, jakie musi spełniać rolnik ubiegający się o dotację zalesieniową - mówi Andrzej Owczarz, dyrektor ARiMR w Toruniu. O perspektywach polskiego rolnictwa po roku 2014 - Prezes Agencji, Andrzej Gross. 20.07.2013 r. Agroregion.

TVP Łódź

Flash is required!
"Agencja wypłaca rybakom środki za tradycyjne metody chowu ryb" - mówi Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego OR ARiMR. (..) Dobre informacje dla rolników. Coraz szybciej rozsyłane są unijne dopłaty. O płatnościach obszarowych, ONW oraz rolnośrodowiskowych - Violetta Dudek z OR w Łodzi. (..) Fundusze europejskie wielu gospodarzom pozwoliły się rozwinąć. Tak jest z przypadku pana Piotra, któremu teść przekazał gospodarstwo. Pan Kazimierz widząc obecne możliwości dla młodych, zdecydował o przekazaniu ziemi. Od tej chwili w gospodarstwie pojawił się nowy sprzęt, pojawiła się możliwość dzierżawy ziemi, rozwija się hodowla trzody chlewnej. Widać postęp. Środki dla młodych rolników w województwie Łódzkim wykorzystane zostały w 100 procentach. Kończy się perspektywa 2007-2013, a od stycznia 2014 r. rozpoczyna się nowa 2014-2020, w której planowane są większe środki dla młodych rolników. O tym - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego OR. 2.12.2013 r.
Flash is required!
W Gminie Białaczów dziś spokojnie i cicho, ale dwa lata temu było zupełnie inaczej. Życie wielu ludzi "zawisło na włosku". Niektórzy stracili cały dorobek. W ciągu kilku chwil huragan zniszczył wszystko, co stanęło na jego drodze. O lipcu sprzed dwóch lat wszyscy chcą jak najszybciej zapomnieć. Maciej Franaszczyk opowiada o tych pełnych grozy chwilach. W sierpniu 2011 roku złożył wniosek z działania 126 dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Pan Maciej skorzystał z pomocy i powoli odbudowuje straty. O naborze wniosków z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" trwającym do 12 grudnia br. informuje Justyna Góralska z ARiMR w Łodzi. (..) Wielu mieszkańców małych miejscowości liczy na to, że uda im się pozyskać środki na rozwój mikrofirm. Pozytywnie rozpatrzonych wniosków jest dużo mniej. (..) Rolnicy czekają na umowy, dzięki którym będą mogli realizować inwestycje z unijnym wsparciem z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Wielu rolników przeznaczy pieniądze na zakup nowoczesnych maszyn. Jak to wygląda mówi Adam Orzechowski, kierownik składu rolniczego. O szczegółach także Michał Rutkowski, zastępca dyrektora Łódzkiego OR ARiMR. (..) Od 16 października trwa wypłata z tytułu ONW oraz z "Programu rolnośrodowiskowego" , a od 1 grudnia zaczną się wypłaty dopłat bezpośrednich. 25.11.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Informacja dla rolników, którzy zamierzają kupić maszyny wykorzystując przy tym dofinansowanie unijne. Nie mając jeszcze umowy w ręku, czy mogą dokonywać zakupu i czy później otrzymają refundację tej inwestycji - odpowiada Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału ARiMR. Bez dotacji z Agencji sprzedaż ciągników jest dużo mniejsza - mówi Zbigniew Orlicz, przedstawiciel handlowy. Od 30 października do 12 grudnia przyjmowane są wnioski o pomoc dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe - Dorota Lefik, ARiMR w Łodzi. (..) Zdrowa żywność, zioła to uprawy, na które zdecydował się Andrzej Wojtkowski, właściciel gospodarstwa ekologicznego. Pan Andrzej oprócz tego, że korzysta z dopłat do rolnictwa ekologicznego sięga także po pomoc z innych programów m.in.: "Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności", "Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów". O pomocy z powyższych działań mówi Dorota Lefik, ARiMR w Łodzi. 10.11.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Nabory wniosków o pomoc dla młodego rolnika Agencja robiła od 2008 roku, czyli w kolejnych latach 2008, 2009, 2010, 2011. W sumie w województwie łódzkim złożonych zostało w tych czterech naborach 2438 wniosków, z czego ok. 60 % zostało pozytywnie rozpatrzonych. Michał Rutkowski, zastępca dyrektora Oddziału ARiMR w Łodzi mówi, że w większości rolnicy przeznaczają pozyskane kwoty na zakup ziemi, inna część rolników rozbudowuje gospodarstwo, jeszcze inni kupują maszyny rolnicze. (..) W Gminie Sędziejowice mieszka i gospodaruje młody rolnik Tomasz Perliński. Premię dla młodego rolnika Pan Tomasz połączył z pozyskanymi dotacjami na modernizację gospodarstwa rolnego i zakupił niezbędne maszyny i ciągnik. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję bydła mlecznego. Rolnik myśli już o nowej perspektywie finansowej w latach 2014-2020, która daje kolejne pomysły do koniecznego zrealizowania. Dyrektor Rutkowski przypomina, jak powinien wyglądać biznesplan niezbędny dla pozyskania środków z ARiMR na działanie "Ułatwianie startu młodym rolnikom" i jak młodzi rolnicy powinni wywiązywać się z powziętych zobowiązań. 21.10.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Rolnicy czekają na fundusze z dopłat. Od 16 października rozpoczyna się w UE nowy rok gospodarczy i od 16 października Agencja wypłaca pieniądze z tytułu ONW i płatności rolnośrodowiskowych. Europejski Bank Centralny ogłosił 30 września br. oficjalny kurs euro, zgodnie z którym będą przeliczane i wypłacane dopłaty bezpośrednie za 2013 rok. Jak wygląda pomoc ARiMR dla rolników dotkniętych tegorocznymi klęskami żywiołowymi? O tym wszystkim - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału ARiMR. (..) Pan Roman Działak skorzystał z możliwości, jakie stworzyła Unia. Udało się zmodernizować jego gospodarstwo. Teraz jest ono nastawione na hodowlę tuczników oraz bydła mięsnego. Rolnik para się także uprawą zbóż. (..)13.10.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Mikrofirmy na wsi. Czy opłaca się hodować kozy i co można zrobić z ich mleka? Jak wygląda dodatkowa szansa dla firm zatrudniających mniej niż 10 osób. O tym wszystkim - Iwona Neroj, kierownik Biura Wsparcia Inwestycji ARiMR w Łodzi. Podkreśla, że problemem jest nieprawidłowe wypełnianie wniosków o pomoc. Z funduszy na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" skorzystał między innymi Krzysztof Antosiak, przedsiębiorąca spod Rawy Mazowieckiej. Z pierwszego wniosku złożonego do ARiMR utwardził plac manewrowy przed firmą. A drugie dofinansowanie przeznaczył na uzupełnienie parku maszynowego. Dzięki pomocy z Agencji przedsiębiorca mógł rozszerzyć ofertę usług swojego warsztatu. Powstały nowe miejsca pracy. Pan Krzysztof marzy o rozbudowie warsztatu i zamierza wystąpić o kolejne dofinansowanie. Na co można przeznaczyć pozyskane środki z PROW 2007-2013 - informuje Pani Kierownik Neroj. Po Uniejowem Państwo Kozińscy posiadają niemałą farmę kóz - ok. 60 sztuk. W naszym kraju zaczęła się moda na kozie mleko, co korzystnie wpływa na opłacalność takiej produkcji. 29.09.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
O korzyściach z funduszy unijnych wypowiada się rolnik, Zenon Gabryszewski. Syn pana Zenona, Sebastian chce przejąć gospodarstwo i kontynuować tradycje unijne. Na ostateczną listę wniosków o dofinansowanie czeka kilka tysięcy rolników. Od wyników zależy, czy będą realizować swoje inwestycje. Ta lista ciągle ulega zmianie, ponieważ została określona na podstawie pewnych kryteriów i o nich mówi Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału ARiMR. O dużym zainteresowaniu maszynami rolniczymi oraz o różnicach między starą generacją ciągników a nowym produktem, mówi Włodzimierz Karp, dyrektor handlowy producenta. Ceny ciągników nie są niskie, ale możliwość korzystania przez rolników z funduszy unijnych pozwala na ich zakup. Paleta przystępnych maszyn oraz oprzyrządowania jest ogromna, zarówno jeśli chodzi o producentów krajowych jak i zagranicznych. Na nowe rozdanie ze zbliżającego się PROW 2014-2020 czekają rolnicy. O perspektywie zbliżającego się nowego PROW, mówi Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 11.08.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
W Opocznie powstała nowa siedziba Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poprawiły się warunki do obsługi interesantów. O udogodnieniach dla beneficjentów mówi Andrzej Gross, prezes Agencji. "W całym województwie łódzkim obsługiwanych jest ponad 122 tys. rolników, w samym powiecie opoczyńskim ponad 7 tys." - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału ARiMR. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajduje się w momencie zakańczania PROW 2007-2013 oraz wprowadzania nowej perspektywy, czyli PROW 2014-2020. "Trzeba dokonywać ocen, analiz, bilansów, tak, aby pula środków została wykorzystana do czasu wejścia nowego PROW - o tym Andrzej Gross, prezes Agencji. O nowych funduszach myślą m.in. gospodarze z Opoczna. Wśród nich rolnik Wacław Natkański. Wykorzystał on wszystkie możliwości, jakie niósł PROW 2007-2013. Już dziś planuje kolejne inwestycje finansowane z nowego Programu. 4.08.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Kontrole prowadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w gospodarstwach sporządzane są specjalistycznymi urządzeniami. "Jeśli chodzi o inwestycje budowlane, dokonujemy weryfikacji elementów mierzalnych, których weryfikacja jest możliwa w terenie, (..) ", jaki sprzęt jest używany i w jaki sposób odbywa się kontrola - o tym wszystkim mówi Boguslaw Pawlicki, kontroler z ARiMR. Po inspekcji dane trafiają do specjalnych rejestrów. Jakimi dokumentami legitymują się kontrolerzy - informuje Wojciech Wybór z ARiMR w Łodzi. Poziom rolnictwa przed i po unijnym wsparciu ocenia rolnik, Dariusz Romaniak. 14.07.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
O systemie rejestracji zwierząt, w czym pomaga on rolnikom oraz o bezpieczeństwie żywności - Bartłomiej Babuchowski z-ca kierownika w Wydziale Rejestracji Zwierząt w ŁOR ARiMR. Łódzkie zajmuje 4 miejsce w Polsce pod względem pogłowia bydła. Ostatnio pogłowie trzody chlewnej zmniejszyło się w Łódzkiem o ok. 500 tys. szt. Rolnik, Andrzej Wójcik z Łaznowskiej Woli - właściciel stada 100 krów mlecznych i 80 szt. "młodzieży" przedstawia swoje osiągnięcia. 16.06.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Fundusze PROW 2007-2013 przeznaczone dla branży przetwórczej oraz przemysłu spożywczego. Agnieszka Lukszteid GSP w Biurze Wsparcia Inwestycji mówi o wynikach ostatniego naboru dla działania "Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej". Prezes i wiceprezes OSM Wart-Mikl w Sieradzu opowiadają o już zrealizowanych inwestycjach w ramach PROW 2007-2013 oraz o projekcie złożonym do ostatniego naboru. W Łódzkiem złożono 57 wniosków na kwotę ponad 172 mln zł. 02.06.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Upłynął termin składania wniosków o płatności bezpośrednie. Jakich sankcji może spodziewać się rolnik za zbyt późne złożenie dokumentów? - wyjaśnia Wioletta Dudek, kierownik BDSŚ. W województwie łódzkim prowadzi działalność Grupa Producentów Owoców "Roja". "Roja" to największa grupa producencka w Polsce. Jak wyglądają możliwości produkcyjne nowoczesnego zakładu wybudowanego i wyposażonego z udziałem funduszy unijnych? - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału ARiMR. 19.05.2013 r. Agroexpress.
Flash is required!
Tylko trzy dni mają rolnicy, którzy chcą skorzystać z dopłat bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych. 15 maja kończy się przyjmowanie wniosków. Co roku trafia ok. 1 mld zł. z tytułu tych płatności do 120 tys. rolników województwa łódzkiego - Włodzimierz Wojtaszek, dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakończyły się ostatnio dwa ważne nabory wniosków o dotacje z "Modernizacji gospodarstw rolnych" oraz "Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw". Zadowoleni beneficjenci tych działań chętnie opowiadają o swoich inwestycjach. 12.05.2013 r. Agroexpress.

TVP Olsztyn

Flash is required!
"W grupie siła". W Grupie łatwiej gospodarować, przechowywać plony, negocjować ceny. Od kilku lat do zrzeszania się zachęcają dotacje z PROW. Zobaczmy, jak wykorzystują je Grupy. Wsparcie dla Grupy Producentów Rolnych PROW na lata 2007-2013 jest kontynuacją działania zapoczątkowanego w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich z lat 2004-2006. Od tego czasu Grup regularnie przybywa. Przez ponad 10 lat na Warmii i Mazurach powstało ich ponad 80. Najwięcej, bo ponad 40, w branży drobiarskiej. Krystyna Ziejewska, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Rolnych - Izba Gospodarcza omawia, jak funkcjonują Grupy. Jedną z niewielkich Grup jest Mazurska Łąka w Świętajnie, która zrzesza 28 hodowców bydła mlecznego i mięsnego. Utworzone biuro jest bardzo pomocne w organizacji produkcji. Wsparcie dla Grup Producentów Rolnych udzielane jest w postaci zryczałtowanej pomocy w formie rocznych rat przez okres pięciu lat działalności takiej Grupy. Pomoc naliczana jest na podstawie rocznej wartości przychodów netto ze sprzedaży produktów lub co zostanie wytworzone w zrzeszonych gospodarstwach. Na co mogą być wydane dotacje unijne - mówi Sławomir Grzegorczyk, prezes Grupy Producenckiej Mazurska Łąka w Świętajnie. Inna Grupa, która zajmuje się hodowlą kur niosek, to Agronex z Julianowa. Sięgnięcie po unijne środki było konieczne ze względu na unijne wymogi i zmiany parametrów klatek do przetrzymywania drobiu. Inwestycje spowodowały, że hodowla mieści dziś 600 tys. kur. Wkrótce będzie jeszcze więcej. Kolejnym krokiem, który zdaniem ekspertów powinny zrobić małe grupy, jest ich konsolidowanie się, tak aby, podobnie jak to jest na zachodzie Europy, mogły oferować naprawdę duży potencjał produkcyjny. O tym, co takiego miały zmienić na wsi dotacje dla Grup z PROW - Grzegorz Grażk z ARiMR w Olsztynie.11.12.2013 r.
Flash is required!
Jednym z celów PROW 2007-2013, który realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest pobudzanie gospodarki na terenach wiejskich. Sposobem na to są dotacje na rozwój miroprzedsiębiorstw oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej. Co dzięki temu zmieniło się na polskich wsiach? Do końca września br. Agencja wypłaciła w całym kraju prawie 50 mld zł. Polska jest liderem realizacji PROW 2007-2013 w UE. Część tej kwoty pomogła w rozwoju przedsiębiorczości na wsiach. Wykorzystanie tych pieniędzy widać m.in. w takich miejscach jak gospodarstwa agroturystyczne. W Zameczku koło Biskupca od 15 lat istnieje gościnne miejsce dla agroturystów. Jacek Zięba, właściciel rodzinnej firmy chwali współpracę z ARiMR. Dzięki pozyskanym dotacjom rozbudował gospodarstwo, stworzył dodatkowe miejsca pracy. Całość inwestycji kosztowała ponad 50 tys. zł. z czego 1/3 pochodziła z dotacji unijnych. Od 12 lat Tadeusz i Krystyna Czajkowscy z Gutkowa także parają sie przyjmowaniem turystów w swoim pięknie utrzymanym gospodarstwie. Na nowe wyposażenie właściciele wydali ponad 200 tys. zł. Połowę wydanych pieniędzy wyłożyła ARiMR. Dotacje na działanie na różnicowanie działalności nierolniczej pomogły nie tylko w podniesieniu standardów gospodarstw agroturystycznych. ARiMR dzieliła je już pięć razy. Z tego działania do gospodarstw na Warmii i Mazurach trafiły ponad 53 mln zł. Na wsiach powstały stolarnie, tartaki, warsztaty, firmy świadczące usługi rolnicze. Poprawiała się konkurencyjność gospodarczą obszarów wiejskich, zwiększyło się zatrudnienie. Nowe firmy, to nowe miejsca pracy - o tym Agnieszka Król z ARiMR w Olsztynie. 27.11.2013 r.
Flash is required!
Na polskiej wsi coraz częściej można zobaczyć młodych rolników. Jak wykorzystywane są dotacje z PROW 2007-2013 na modernizację gospodarstw właśnie przez młodych rolników? Konrad Krupiński z Kukowa rozwija rodzinne gospodarstwo na areale 110 hektarów. Zwiększa produkcję mleka. Przebudowuje stare budynki i utwardził plac manewrowy. O zapał młodych do pracy na wsi byłoby trudniej, gdyby nie możliwości, jakie dały unijne fundusze. Dzięki dotacjom, które rozdziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, polskie rolnictwo zaczęło inaczej funkcjonować. Rolnicy z Niedźwieckich chwalą sobie współpracę z Agencją. Od 2008 roku Agencja przydziela premię na "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Za pozyskane pieniądze młodzi rolnicy zakupują przede wszystkim nowe maszyny i urządzenia rolnicze. Z programu dla młodych na warmińskie wsie trafiło ponad 78 mln zł. Kwalifikacje zawodowe, to jeden z podstawowych warunków otrzymania premii. Jakie inne warunki trzeba spełniać? - zapraszamy do obejrzenia programu. Rolnicy czekają już z niecierpliwością na nowy okres programowania 2014-2020. Jak zmodernizowane zostały warmińsko-mazurskie gospodarstwa, mówi Waldemar Lipnicki z ARiMR w Olsztynie. 06.11.2013 r.
Flash is required!
Jakie zmiany zaszły ostatnio dzięki Programowi Operacyjnemu RYBY? - Dzieląc dotacje z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wykonuje prace u podstaw. Duża część pieniędzy trafiła bowiem do laboratoriów naukowych m.in. do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Prof. Bogusław Zdanowski, dyrektor Instytutu mówi, że zdecydowano się tu na projekty, które są ważne z punktu widzenia gospodarki rybackiej, ale także takie projekty, które dają szansę rozwoju naukowego. W Instytucie prowadzone są badania nad przywróceniem środowisku naturalnemu jesiotra ostronosego. Dotacje z ARiMR pomogły w budowie niezbędnych pomieszczeń w zakładzie hodowli ryb jesiotrowatych w Pieczarkach koło Giżycka. Agencja pomaga Instytutowi na bieżąco. Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie dba o to, aby nie zginął w naszym środowisku naturalnym węgorz. Instytut monitoruje spływ węgorza, bada jego kondycję, odporność na choroby. Trwają także prace nad zachowaniem sandacza. Dzięki takim pracom mozliwie jest opracowanie najlepszych i najskuteczniejszych metod zarybiania wód naturalnych. (..) Gospodarstwa rybackie to już inne miejsce, gdzie pracuje się nad unowocześnieniem polskiego rybactwa. Rodzina Ossowskich dzięki dotacjom z PO RYBY realizuje inwestycje, które mają poprawić wydajność produkcji ich gospodarstwa rybackiego. Inwestycja polegała na drożności rowów i zakupie nowych urządzeń. Marek Szczukowski, współwłaściciel gospodarstwa rybackiego w Rusi chwali współpracę z Agencją, skąd otrzymał dotacje do budowy oraz zarybienia. Spółka rybacka została uratowana i zyskała nową szansę na dynamiczny rozwój. Z dotacji skorzystało także gospodarstwo rybackie w Iławie. Dyrektor gospodarstwa, Andrzej Dmuchowski zauważył, że wymagania klienta rosną i żeby utrzymać się na rynku, trzeba mu podać najlepszy produkt. (..) W sumie z PO RYBY 2007-2013 ARiMR w Olsztynie wypłaciła już prawie 115 mln zł. W najbliższych miesiącach ta kwota powinna wzrosnąć do 182 mln zł. (..) Jolanta Marozas, dyrektor Olsztyńskiego ARiMR omawia program rybacki, jakie ma on cele we wspólnej polityce rybołówstwa. Mówi także o przyszłości tego programu. 30.10.2013 r.
Flash is required!
(1) Od 2 września do końca września ARiMR prowadzi nabór wniosków o pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych. Jakie zasady obowiązują przy ubieganiu się o pomoc - Tomasz Białaszczyk, dyrektor Opolskiego OR ARiMR. (2) Od 16 do 30 września 2013 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje w zakresie przetwórstwa i obrotu, czyli dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Kto może wziąć udział w tym naborze? Zapraszamy do obejrzenia materiału. 8.09.2013 r.
Flash is required!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała zgodę na uruchomienie dodatkowych pieniędzy na dopłaty do kredytów inwestycyjnych dla rolników. O szczegółach Tomasz Białaszczyk, dyrektor Opolskiego OR ARiMR. 14.07.2013 r.
Flash is required!
ARiMR 3 czerwca rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania zalesianie gruntów rolnych i innych niż rolne. Wsparcie takie udzielane jest w ramach PRWO 2007-2013 i jest to już 7 nabór wniosków finansowany z tego budżetu. O warunkach przyznania pomocy - Aleksandra Magiera z opolskiego OR. 2.06.2013 r.
Flash is required!
Na Opolszczyźnie z programu PO RYBY korzysta sto gospodarstw. Otrzymują one dofinansowanie w ramach tzw. dopłat wodnośrodowiskowych. Ile wydano na te dotacje? - Tomasz Białaszczyk, dyrektor Opolskiego OR ARiMR. Jaki program cieszy się największym zainteresowaniem - o tym Marek Wróbel, zastępca dyrektora Opolskiego OR ARiMR. Realizacja programu ma doprowadzić do poprawy życia na obszarach zależnych od rybactwa oraz wpłynąć na rozwój inicjatyw i przedsiębiorczości wśród społeczności lokalnych w ramach wspólnych projektów. Na Opolszczyźnie, która stała się potentatem produkcji karpia w kraju, dobrze wykorzystuje się unijne pieniądze. 28.07.2013 r.
Flash is required!
Wspólna polityka rolna UE ma za zadanie zwiększenie wydajności produkcji rolnej i zapewnienie odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej oraz zapewnienie odpowiednich cen dla konsumentów, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego. Cele te są finansowane z pieniędzy WPR. Z nich finansowany jest m.in. system dopłat bezpośrednich czyli płatności do powierzchni upraw. Polscy rolnicy korzystają z takich dopłat od 2004 roku. Na ten temat - Tomasz Białaszczyk, dyrektor Opolskiego OR ARiMR. O dofinansowaniu z działania ONW - Aleksandra Magiera z Opolskiego OR. 19.05.2013 r.
Flash is required!
"Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2007-2013 była jedną z ogromnych przemian opolskich gospodarstw rolnych dzięki unijnemu wsparciu. Początki nie były łatwe. Marek Wróbel, zastępca dyrektora Opolskiego OR ARiMR mówi, że jest to najchętniej wykorzystywane przez rolników działanie pomocowe. Na pewno unijna pomoc zmodernizuje opolską wieś. Rolnicy w znacznej części wymienili przestarzały park maszynowy. Dotychczas nabory zostały przeprowadzone w latach 2007, 2009, 2011 bez woj. wielkopolskiego oraz w 2012 tylko w woj. podkarpackim. Teraz jest kolejna możliwość ubiegania się o unijne dofinansowanie inwestycji w gospodarstwie rolnym i chętnych nie brakuje. 21.04.2013 r.

TVP Szczecin

Flash is required!
Piotr Niemczynowicz z Sadłowa, młody rolnik prowadzi 150 hektarowe gospodarstwo rodzinne. Zajmuje się produkcją roślinną. Od młodych lat interesował się rolnictwem i w tym kierunku się kształcił. Niezbędne fundusze zdobył z programu PROW z Działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". (..) Krystyna Wójcik z Dolic w powiecie Stargardzkim kupiła od Gminy budynek i rozpoczęła inwestycję. Okolica słynie z dobrych warunków do polowania w pobliskich lasach. Warto było stworzyć odpowiednią bazę zarówno noclegową jak i restauracyjną. Pani Krystyna postanowiła sięgnąć po dotację unijną z ARiMR. Z jakiego działania skorzystała, o tym Jarosław Łojko, dyrektor Zachodniopomorskiego OR ARiMR. (..) 300 hektarowe gospodarstwo Marka Maciąga skorzystało na pomocy unijnej i dzięki temu dofinansowaniu pojawił się tu nowy ciągnik i opryskiwacz. Rolnik wystąpił z wnioskiem do Agencji. O działaniu 'Modernizacja gospodarstw rolnych - Jarosław Łojko, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego. (..) Rolniczka z Sulechówka, Wioletta Paniuk skorzystała z premii dla młodych rolników. Za otrzymane pieniądze kupiła hektar ziemi, pięć sztuk jałówek oraz niezbędne maszyny. (..) Adam Filipek z kolei to nietypowy rolnik z Gminy Darłowo. Uprawia ziemię, ale i zajmuje się działalnością pozarolniczą. Z programu PROW z działania "Różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej" zakupił nowoczesną łódź i organizuje odpłatne rejsy na pełnym morzu dla wędkarzy. 23.11.29013 r.
Flash is required!
Po wejściu Polski do UE nasze rolnictwo przeszło prawdziwą metamorfozę, a polska wieś dofinansowana dzięki dotacjom stała się nowoczesna i zdolna do konkurencji. UE wspiera także ekologiczne czyli tradycyjne rolnictwo. W Stepnicy, która znana jest przede wszystkim z rybołówstwa zalewowego znajduje się gospodarstwo Marii Szczeblewskiej. Przyjeżdżają tu strudzeni miejskim życiem turyści. W gospodarstwie pani Marii skosztować prawdziwie zdrowych i naturalnych produktów. Rolniczka posiada stosowne certyfikaty swoich produktów, a to wiąże się z licznymi kontrolami i odpowiednimi procedurami, często bardzo kosztownymi. Wsparciem dla takiego rolnictwa jest tzw. działanie w systemach jakości żywności. Dzięki temu można otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z nadaniem certyfikatu. O szczegółach - Arkadiusz Misiuro, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie. W miejscowości Sucha Koszalińska od 30 lat gospodarują Państwo Smokowscy. Specjalizują się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Hodują bydło rasy czarno-białej. Rolnicy mają stałych odbiorców przychówku. Kilka lat temu gospodarstwo wykorzystując warunki naturalne przestawiło się na produkcję ekologiczną. Państwo Smokowscy płacą rocznie około 900 zł za tzw. certyfikację gospodarstwa ekologicznego. Złożyli wniosek do ARiMR i dzięki unijnej pomocy mogą liczyć na zwrot części kosztów. Sławomir Bernacki z Warszkówka jest pionierem rolnictwa ekologicznego w Gminie Sławno. Już 10 lat temu zrezygnował z rolnictwa konwencjonalnego na rzecz ekologii. Swoją produkcję zbóż w większości eksportuje. Rolnik uczestniczy w systemach jakości żywności i w tym celu składa wnioski o płatność do ARiMR. Pan Sławomir korzysta także z programów zalesieniowych. O płatnościach zalesieniowych mówi Arkadiusz Misiuro, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie. Eurofarmer. 28.09.2013 r.
Flash is required!
Jednym z działań PO RYBY 2007-2013 jest modernizacja infrastruktury portów rybackich. Skorzystała z niego większość zachodniopomorskich portów. A łączna kwota dotacji to prawie 300 mln zł. O Porcie w Kołobrzegu mówi Jarosław Łojko, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR - to "Perełka w koronie", "Swoiste okno na świat". Port spełnia europejskie standardy. W ciągu 10 lat Port Rybacki w Kołobrzegu stał się najnowocześniejszym na Bałtyku - twierdzi Henryk Rupnik, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg. Wsparcie z ARiMR wyniosło blisko 40 mln zł. Jednym z pierwszych działań po wejściu Polski do Unii Europejskiej było złomowanie części floty rybackiej, ale od kilku lat trwa też intensywna modernizacja pozostałych jednostek. Modernizacja polskiej floty rybackiej to jedno z najważniejszych zadań realizowanych w ramach PO RYBY 2007-2013. W województwie zachodniopomorskim z unijnej pomocy skorzystali armatorzy ponad 100 jednostek - jak to wygląda w praktyce - temat przybliża dyrektor Łojko. Unijna pomoc trafia także do tzw. "rybaków zalewowych". Paweł Kuźmicki, armator z Trzebieży, właściciel dwóch łodzi rybackich, 40% kosztów zakupu nowych silników do swoich jednostek pokrył z dotacji. Co jeszcze wydarzyło się dzięki PO RYBY 2007-2013 w zachodniopomorskim - zapraszamy do materiału. Eurofarmer. 13.07.2013 r.
Flash is required!
Płatności obszarowe, wsparcie rolników gospodarujących na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), Program rolnośrodowiskowy - jaką rolę spełniają, jaki wpływ mają na rozwój polskiego rolnictwa. Tego dowiemy się z relacji rolników korzystających z tej formy pomocy. Arkadiusz Misiuro, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Szczecinie wyjaśnia cel i termin Płatności bezpośrednich. 15.06.2013 r. Eurofarmer.

TVP Wrocław

Flash is required!
Dolnośląskie kojarzy się z przemysłem wydobywczym. W Gminie Rudna na przekór ekspansji przemysłu miedziowego w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się rezerwat przyrody. Rzadkie ptaki wśród łąk, bagien i lasów, to najcenniejsze walory nieskażonej przyrody. Gmina należy do 10 najbogatszych gmin w Polsce. Żeby nie "Polska Miedź" rolnictwo na tym terenie nie byłoby w tak dobrym stanie. O rozwoju Gminy Rudna - Władysław Bigus, wójt Gminy, a o pomocy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla tej Gminy - Kazimierz Huk, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Powstało nowe biuro powiatowe ARiMR w Gminie Rudna. O pomocy Agencji mówią także tutejsi rolnicy. 7.07.2013 r. "Teraz Wieś".
Flash is required!
Zdecydowanie zbyt często kutry polskich rybaków wracają puste z połowów. Mniejsze kwoty połowowe wyznaczane przez Komisję Europejską, katastrofy ekologiczne doprowadzające do wyniszczenia łowisk, silna konkurencja rybaków z innych nadbałtyckich krajów powodują, że coraz częściej rybacy z polskiego wybrzeża swoje kutry zamieniają na statki wycieczkowe. W konsekwencji połów ryb w Polsce z roku na rok zmniejsza się. Sytuację tę zmienić ma program PO Ryby 2007-2013. Jak to wygląda w praktyce? O gospodarce ryb słodkowodnych dowiemy się w dalszej części materiału. O działalności ARiMR we Wrocławiu, a szczególnie o inicjatywach wspierania tutejszych rybaków śródlądowych z dolnośląskiego - Kazimierz Huk, dyrektor oddziału regionalnego, Piotr Góralski, zastępca dyrektora oraz Marcin Dynia, szef działu płatności bezpośrednich tego oddziału. 23.06.2013 r. "Teraz Wieś".