Archiwum 2012

ARiMR przeprowadził szeroką akcję informującą o pomocy dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe - 2012

Flash is required!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaczęła 15 października nabór wniosków o pomoc z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". To już piąty taki nabór. Kto i na jakich warunkach może ubiegać się o wsparcie, przypomina Grażyna Wereszczyńska dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych w ARiMR. TVP INFO 15 października 2012 r.
Flash is required!
Klęski żywiołwe zniszczyły wiele rolniczych gospodarstw. W odbudownie tych najbardziej poszkodowanych pomaga ARiMR. TVP INFO 15 października 2012 r.
Flash is required!
Warunki i zasady korzystania z takiego wsparcia. TVP INFO 15 października 2012 r.
Flash is required!
Jerzy Bogdanowicz - ekspert ARiMR - odpowiada na najczęściej zadawane pytania w czasie dyżuru telefonicznego.

TVP INFO

Polska wieś i obszary wiejskie rozwijają się dzięki wsparciu, którego udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Dowody na potwierdzenie tej tezy znajdą Państwo w kolejnych programach "Euroszansa", które były emitowane w TVP INFO w 2012 r.

Euroszansa

Flash is required!
Rolnicy i przedsiębiorcy z woj. lubelskiego udowadniają, że z PROW 2007 - 2013 można dofinansować naprawdę innowacyjne inwestycje. TVP INFO Euroszanasa 6.10.2012
Flash is required!
Łąki tonące w powodzi kwiatów, pełne dzikiego ptactwa, a czasami odwiedzane przez leśne zwierzęta - to nie pejzaż z lat 70 czy 80 ubiegłego wieku. Tak teraz wyglądają gospodarstwa rolne, w których działalność produkcyjna prowadzona jest proekologicznie i prośrodowiskowo. A czy duży może więcej? Zdecydowanie tak, przekonują producenci owoców i warzyw. TVP INFO Euroszanasa 22.09.2012
Flash is required!
Fundusze unijne pomagają chronić środowisko naturalne i nie chodzi tu tylko o wspieranie prowadzenia ekologicznej produkcji rolniczej. TVP INFO Euroszanasa 8.09.2012
Flash is required!
Pieniądze z PROW 2007 - 2013, oprócz tego że ułatwiają inwestycje rolnikom i przedsiębiorcom, pomagają również zintegrować lokalne społeczności. TVP INFO Euroszanasa 11.08.2012
Flash is required!
Czy małe firmy z terenów wiejskich są dostatecznie silne by konkurować z innymi przedsiębiorstwami na wymagającym rynku europejskim? Czy polscy rolnicy potrafią zarabiać pieniądze poza rolnictwem? I czy mali przedsiębiorcy umieją korzystać z innowacyjnych technologii? Aby otrzymać odpowiedzi na te pytania wystarczy obejrzeć kolejny program "Euroszansa", tym razem z woj. kujawsko-pomorskiego. TVP INFO Euroszanasa 14.07.2012 r.
Flash is required!
Niezwykłe pomysły rolników i przedsiębiorców z województwa podlaskiego dofinansowywane z PROW 2007 - 2013. TVP INFO Euroszanasa 16.06.2012
Flash is required!
Szklane domy? Nie teraz w modzie są praktyczne domy kryte strzechą, a zajmuje się tym m.in. przedsiębiorca z woj. świętokrzyskiego, który na rozwinięcie swojej działalności dostał wsparcie z ARiMR. Także rolnicy z tego regionu potrafią wykorzystać otrzymane z Agencji pieniądze. Uruchamiają działalność gospodarczą niezwiązaną z rolnictwem. W swoich gospodarstwach świadczą usługi agroturystyczne - do ogrzewania pokoi gościnnych wykorzystują kolektory słoneczne. Stawiają też na wywarzanie własnym sposobem soków z rodzimych owoców. TVP INFO Euroszanasa 19.05.2012
Flash is required!
Powstają nowoczesne gospodarstwa rolne, takie jak gospodarstwo produkujące mleko w miejscowości Mordy, zakłady przetwórcze stosujące najnowsze technologie, takie jak zakład w Zakroczymiu czy prawdziwe kombinaty rolnicze w których hoduje się drób i jednocześnie produkuje wysokiej jakości paszę - przedsiębiorstwo z Ciechanowa. TVP INFO Euroszanasa 21 kwietnia 2012 r.
TV Regionalne

TV Wrocław "Teraz Wieś"

Flash is required!
W ostatnią niedzielę 2012 roku o pracy na wsi poza rolnictwem mówią Kazimierz Huk, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Jan Żukowski, wójt Gminy Żurawina, Dariusz Niebieszczański, prezes zarządu Zakładów Mięsnych w Proszówce. Na przykładzie wybranych zakładów przetwórczych w województwie dolnośląskim przeanalizowano wpływ unijnej pomocy na ich prężny rozwój. W Polsce za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wdrażane są programy pozwalające zwiększyć ilość miejsc pracy na terenach wiejskich. 30 grudnia 2012 r.
Flash is required!
O rozwoju dolnośląskiej agroturystyki i pozyskiwaniu funduszy na ten cel - Kazimierz Huk, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz Agata Wolak, współwłaścicielka gospodarstwa agroturystycznego pod Srebrną Górą w Jeżowie Suneckim. Na Dolnym Śląsku jest ponad 600 takich gospodarstw. Kamera ekipy TVP Wrocław dotarła do najciekawszych. W większości przypadków gospodarstwa sięgnęły do środków z działania PROW 2007-2013 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Czym przyciągnąć agroturystę i jak o niego zadbać, pokazuje materiał z VII Dolnośląskiego Forum Agroturystycznego zorganizowanego przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. 25 listopada 2012 r.
Flash is required!
O efektach działalności Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz o wydatkowaniu środków z PROW 2007-2013 dla rolników województwa dolnośląskiego, mówią Kazimierz Huk, dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR oraz Henryk Fita ze wsi Kędzie, najlepszy rolnik 2011 roku w Polsce. Oglądając uważnie załączony materiał dowiemy się również, jak radzą sobie rolnicy z procedurą składnia wniosków. O pomocy z Agencji mówi Barbara Pałczyńska, właścicielka szklarni w Jaworze. - "Lżej się pracuje i w nowocześniejszych warunkach". Unikalnym samojezdnym wozem do karmienia krów chwiali się Mariusz Tatys, właściciel fermy krów w Gołocinie. Jego ferma hoduje 1700 krów. Zobaczmy, jak wyglądają inne warte uwagi gospodarstwa korzystające z unijnej pomocy. 28 października 2012 r.

TVP Olsztyn "Czas dotacji i rozwoju"

Flash is required!
Spośród szesnastu województw jesteśmy trzecim, który z bardzo dobrym skutkiem wykorzystuje środki przeznaczone na PO RYBY - mówi Jolanta Marozas, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Z jakim skutkiem zostały one zainwestowane dowiadujemy się z przedstawionego materiału. Szwaderki koło Olsztynka to zorganizowana gospodarka rybacka prowadzona od początku dwudziestego wieku. Obecnie gospodarstwo produkuje przeciętnie 360 ton ryb rocznie. Mirosław Tomoszczuk, prezes gospodarstwa rybackiego Szwaderki opowiada o całokształcie działania firmy, ceni owocną współpracę z Agencją. Mariusz Pannek, kierownik Biura Wsparcia Inwestycji ARiMR w Olsztynie mówi o szerokim wachlarzu pomocy skierowanej do całego sektora rybackiego. Tylko w 2012 roku rybacy z Województwa Warmińsko-Mazurskiego dostali od Agencji 14,5 mln zł, a od roku 2007 54,42 mln. (Grudzień 2012 r.)
Flash is required!
Polska jest europejskim liderem jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z PROW 2007-2013 za pośrednictwem ARiMR. Na polską wieś do tej pory trafiło ponad 40 mld zł. Jak te pieniądze wykorzystane zostały na Warmii i Mazurach dowiadujemy się z zamieszczonego materiału. Najbardziej widocznym efektem programu są inwestycje zwłaszcza te służące modernizacji gospodarstw rolnych. Tylko w 2012 roku ARiMR na Warmii i Mazurach przekazała na "Modernizację Gospodarstw Rolnych" niemal 50 mln zł. W sumie od 2007 roku do gospodarstw trafiło prawie 427 mln. Około 70-80 % środków stanowiły inwestycje związane z zakupem maszyn oraz urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności rolniczej - mówi Dariusz Kaczmar, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. (Grudzień 2012 r.)

TV Wielkopolska

Flash is required!
Wielkopolska potrafi korzystać z unijnego wsparcia udzielanego przez ARiMR w ramach PROW 2007 -2013 - 20 listopada 2012 r.

Magazyn Krajobraz Wielkopolski

Flash is required!
Odwiedziny w gospodarstwach rolników korzystających z pomocy z PROW 2007-2013 "Modernizacja Gospodarstw Rolnych" i wsparcia dla młodych rolników. Jak wygląda to w praktyce? Jak dbają o efektywność swoich gospodarstw wielkopolscy rolnicy? - zapraszamy do obejrzenia zamieszonego materiału. 31 października 2012 r.
Flash is required!
Rozwój wielkopolskiej wsi dzięki wsparciu Agencji i Funduszy Unijnych podsumowuje Piotr Łykowski, dyrektor ARiMR w Poznaniu. Przykłady firm, które skorzystały ze wsparcia działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" - powstały m.in.: Firma poligraficzna, salon piękności dla zwierząt, Przychodnia zdrowia, Punkt apteczny, Klub jeździecki, Suszarnia i inne. 14 listopada 2012 r.
Flash is required!
Dobry pomysł to połowa sukcesu - mówi Marek Piślewski z Poznańskiego ARiMR. "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" oraz "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" - jak dofinansowanie zwiększa atrakcyjność terenów wiejskich i pomaga w tworzeniu i rozwoju m.in. gospodarstw agroturystycznych. 28 listopada 2012 r.
Flash is required!
"Razem działa się lepiej" - w Wielkopolsce działają 34 organizacje - mówi Rafał Sobczak z Poznańskiego ARiMR. Dofinansowanie w ramach PROW 2007-2013 dla Grup Producentów to sposób na poprawę konkurencyjności rynku - przekłada się na tony produktu. Beneficjenci oceniają, że bez wsparcia ARiMR i unijnych pieniędzy sukces nie byłby możliwy. Jakie grupy producentów wybijają się wśród tych najlepszych w województwie? 12 grudnia 2012 r.
Flash is required!
Wielkopolscy rybacy hodują karpa, pstrąga, lina, sandacza, jesiotra, amura. Jak osiągnąć sukcesy w dziedzinie hodowli? - opowiadają najlepsi producenci województwa. Funkcjonowanie hodowców ryb stało się sprawniejsze, od kiedy zaczęli korzystać z funduszy europejskich w ramach PO RYBY. Dofinansowanie to sposób na poprawę konkurencyjności. Piotr Łykowski, dyrektor ARiMR w Poznaniu podkreśla szansę na większe zatrudnienie w sektorze rybactwa. 20 grudnia 2012 r.
Flash is required!
"Razem łatwiej" - to dewiza Wielkopolskich Grup Producentów Rolnych. Pieniądze z Unii Europejskiej zmieniły funkcjonowanie polskiej wsi. W Wielkopolsce obecnie zarejestrowanych jest ponad 230 grup - mówi Rafał Sobczak z ARiMR w Poznaniu. Najbardziej popularne grupy to te zajmujące się hodowlą trzody chlewnej, krów mlecznych i grupy zbożowe. O rozwijającym się rynku producenckim dzięki pieniądzom z Unii - mówi Rafał Klimek, zastępca dyrektora ARiMR w Poznaniu. 27 grudnia 2012 r.

TVP Bydgoszcz

Flash is required!
Na ten moment czekali rolnicy. Ruszyły wypłaty dopłat bezpośrednich. Rolnicy z kujawsko-pomorskiego otrzymują prawie 8 % ogólnej puli dopłat bezpośrednich. Na co przeznaczają te pieniądze? Priorytetem województwa jest wypłacenie w pierwszej kolejności tym rolnikom, którzy zostali doświadczeni klęską mrozów. Jest ich w województwie około 27 tys. - mówi Andrzej Gross, dyrektor ARiMR w Toruniu. Mijający rok jest dziewiątym rokiem wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej. Znaczną część środków przeznaczono na dofinansowanie produkcji rolnej, na obniżenie jej kosztów, tak aby była ona opłacalna dla producentów żywności, jednocześnie stosunkowo tania dla konsumentów. Dzięki unijnym dotacjom rolnicy zdobywają środki na dofinansowanie pozarolniczej działalności. Jak to wygląda w praktyce? 9 grudnia 2012 r.
Flash is required!
"Łączyć się, czy nie łączyć?" - takie pytanie zadaje sobie wielu rolników z kujawsko-pomorskiego. W regionie przybywa grup producenckich. Co dzięki nim mogą skorzystać? - o tym w programie. W kraju do grup i spółdzielni należy 10 % rolników i 15 % ogrodników. Kujawsko-pomorskie obok wielkopolski należy do krajowych liderów pod względem liczby grup producenckich i pozyskiwanych przez nie funduszy. W województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo duże zainteresowanie wykorzystaniem środków wynikających z założenia grupy producenckiej - mówi Andrzej Gross, dyrektor ARiMR w Toruniu. 2 grudnia 2012 r.
Flash is required!
O pomocy Agencji w zakresie usługach doradczych - Andrzej Gross, dyrektor ARiMR w Toruniu. Rolnicy z Kujaw i Pomorza w ramach płatności "Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów" otrzymali blisko 5 mln zł. 25 listopada 2012 r.
Flash is required!
Dzięki dotacjom unijnym coraz więcej młodych Polaków wiąże swoją przyszłość z rolnictwem. W ramach finansowanego z PROW 2007-2013 działania UŁATWIANIE STARTU MŁODYM ROLNIKOM ARiMR przeprowadziła cztery nabory wniosków o takie wsparcie - w 2008, 2009, 2010 i 2011. W woj. kujawsko-pomorskim złożono wówczas 2600 wniosków - 11 listopada 2012 r.
Flash is required!
90 % środków przeznaczonych na rozwój działalności grup producenckich w Unii Europejskiej trafiło właśnie do Polski, w tym większość do kujawsko-pomorskiego. Grupa producentów z siedzibą w Lipiu skupuje warzywa od członków grupy, zajmuje się ich przechowywaniem, przygotowywaniem do sprzedaży i sprzedażą. Dzięki unijnemu wsparciu wybudowano nowoczesną przechowalnie warzyw. Koszt tej inwestycji to 120 mln zł. Wszystkie inwestycje objęte zostały 75% wsparciem dofinansowania Unii Europejskiej i środków krajowych - 4 listopada 2012 r.
Flash is required!
Z pomocy w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" można realizować bardzo nowatorskie inwestycje - 28 października 2012 r.
Flash is required!
Nowe miejsca pracy powstają w woj. kujawsko-pomorskim dzięki wsparciu ARiMR udzielanemu w ramach PROW 2007 - 2013 - 21 października 2012 r.
Flash is required!
"Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" - nabór wniosków rozpoczyna się 15 października i potrwa do 26 listopada 2012 r. Kolejna akcja społeczna ARiMR. Tym razem Agencja ufundowała wyprawki szkolne dla dzieci z terenów wiejskich - 14 października 2012 r.

TVP Lublin "AGROWIEŚCI"

Flash is required!
Wykorzystanie środków PROW 2007-2013 w 2012 roku przez rolników z Lubelszczyzny. W ramach dofinansowania wodnośrodowskowego gospodarstwa rybackie w regionie Lubelszczyzny złożyło blisko sto wniosków o pomoc, co plasuje województwo w krajowej czołówce. ¾ zainteresowanych ma już pieniądze na koncie. Szczegóły w felietonie. Potrafimy sięgać po unijne dotacje. Pieniądze nie są przejadane, są dobrze zainwestowane. Jak radzą sobie lubelscy rolnicy - Andrzej Bieńko, dyrektor ARiMR Oddział w Lublinie. 24 listopada 2012 r.
Flash is required!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadzi kontrole dopłat obszarowych i realizacji innych programów unijnych. Jak przebiegają te kontrole i jakie są wstępne ich wyniki - zobaczmy w materiale. Andrzej Maj, dyrektor Biura Kontroli na Miejscu ARiMR w Lublinie informuje o szczegółach przeprowadzanych kontroli. Najczęściej powtarzające się błędy, to zawyżone powierzchnie działek, niekoszenie łąk oraz zmiany grupy upraw. 17 listopada 2012 r.
Flash is required!
W województwie lubelskim Agencja podpisała z zainteresowanymi rolnikami 2 tys. umów o pomoc na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw " a kolejny nabór już od nowego roku. Jak to wygląda w praktyce? 10 listopada 2012 r.
Flash is required!
O kampanii cukrowniczej , procesie prywatyzacji cukrowni - Wojciech Kałużny, prezes Wojewódzkiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Lublinie. Program rolnośrodowiskowy wdrażany przez ARiMR jest sposobem na zwiększenie wydajności produkcji rolnej, na poprawę jakości żywności, podniesienie poziomu życia ludności wiejskiej i jej aktywizację gospodarczą. Program rolnośrodowiskowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem rolników z województwa lubelskiego. W co inwestują pozyskane środki? 3 listopada 2012 r.
Flash is required!
Rolnicy z woj. lubelskiego potrafią korzystać z pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" - 27 października 2012 r.
Flash is required!
Zasady udzielania pomocy w ramach prowadzonego w ARiMR od 15 października do 26 listopada 2012 r. naboru wniosków z działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" oraz wizyty u rolników, którzy już skorzystali z takiego wsparcia - 20 października 2012 r.

Telewizja Szczecin "EUROFARMER"

Flash is required!
Jarosław Łojko, dyrektor ZOR ARiMR podsumowuje efekty wdrażania funduszy UE w województwie zachodniopomorskim. Oddział pochwalić się może wydatkowaniem środków w ramach PROW 2007-2013 oraz PO RYBY 2007-2013 w kwocie blisko 6 mld zł. Tylko w ramach PO RYBY 2007-2013 zakontraktowano blisko 630 ml zł. Przekrój przedstawionych w materiale projektów dofinansowanych z Agencji obejmuje przykłady szeregu działań: od pomocy dla młodych rolników, poprzez "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" , "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" po "Modernizację gospodarstw rolnych". Beneficjenci wszystkich tych działań nie wyobrażają sobie rozwoju działalności bez wsparcia unijnych pieniędzy. 01.12.2012 r.
Flash is required!
Arkadiusz Misiuro, zastępca dyrektora ARiMR w Szczecinie omawia proces wypłaty środków z dopłat bezpośrednich. który zaczyna się 3 grudnia. Andrzej Chabier, rolnik z powiatu pyrzyckiego gospodaruje na ponad 100 hektarach. Zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Co roku składa wniosek o dopłaty bezpośrednie. Jak ocenia współpracę z ARiMR? Tego dowiadujemy się z nagrania audycji. 17.11.2012 r.
Flash is required!
W województwie zachodniopomorskim koncentruje się znaczna część przetwórstwa rybnego. Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w MRiRW omawia rozwój firm, dzięki któremu zwiększyła się ilość miejsc pracy w sektorze. Możliwość wykorzystania funduszy unijnych w okresie przedakcesyjnym oraz po akcesji do UE w zakresie przetwórstwa rybnego umożliwiło szeroką transformację gałęzi sektora rybołówstwa. Jerzy Safader, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb analizuje eksport na tle importu surowca. Mówi o rankingach polskiego obrotu rybami na tle innych krajów Unii. Krzysztof Marszal. wiceprezes spółki PIRS w Darłowie dobrze ocenia możliwość dofinansowania przedsiębiorstwa rybackiego ze środków unijnych, dzięki którym firma dynamicznie się rozwija. W załączonym materiale pokazane są przykłady zakładów przetwórczych, które dzięki pomocy z ARiMR zachowują najwyższe światowe standardy. 3.11.2012 r.
Flash is required!
Część rolników z woj. zachodniopomorskiego gospodaruje w trudnych warunkach np. na słabych glebach, na obszarach gdzie występuje deficyt wody lub wręcz przeciwnie opady są zbyt intensywne. Aby osiągnąć satysfakcjonujące plony, muszą ponieść o wiele większe nakłady finansowe, niż ich koledzy którzy prowadzą działalność rolniczą na dobrych ziemiach i nie mają problemów z nadmiarem lub brakiem deszczu. Te wyższe koszty działalności rolniczej rekompensuje im Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie wypłacanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 tzw. dopłat ONW. Część rolników z tego regionu zdecydowała się na uczestnictwo w "Programie rolnośrodowiskowym" wdrażanym w ramach PROW 2007 - 2013. 20.10.2012
Flash is required!
W 2004 roku, kiedy Polska wchodziła do EU, rybołówstwo w naszym kraju przeżywało kryzys. Rybaków nie stać było na modernizację swoich jednostek. Dzięki akcesji Polska mogła zacząć korzystać z funduszy strukturalnych. W latach 2004-2006 do sektora rybołówstwa w ramach SPO trafiło ponad miliard złotych, z czego blisko 400 mln do beneficjentów z województwa zachodniopomorskiego, którzy za te pieniądze zrealizowali 1522 projekty. Jarosław Łojko, dyrektor ZOR ARiMR, mówi o kwotach wydatkowanych w latach 2007-2013. W ciągu 12 lat polskie rybołówstwo diametralnie zmieniło swoje oblicze. W Zachodniopomorskim zmodernizowano dotychczas 5 portów: w Kołobrzegu, Mrzeżynie, Darłowie, Świnoujściu oraz Stepnicy. Henryk Rupnik, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg, chwali współpracę z ARiMR i przybliża jej szczegóły. W Kołobrzegu działa prężnie Grupa Producentów Ryb, która otrzymała rekordowe jednorazowe wsparcie unijne ponad 58 mln zł na modernizację i rozbudowę fabryki lodu oraz składowanie ryb zamrożonych. Marcin Radkowski, prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb, ocenia, że bez pomocy ARiMR inwestycja nie doszłaby do skutku. Kolejnym beneficjentem pokazanym w materiale jest port w Darłowie, w którym powstaje nowy basen portowy przeznaczony dla kutrów i łodzi rybackich. Inwestycja jest dofinansowana przez ARiMR. Za blisko 10 mln zł zbudowano także drogę dojazdową do tego portu. 15.10.2012 r.

Telewizja Białystok "Tym żyje wieś"

Flash is required!
*22.10.2012 r. Stefan Krajewski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR mówi o inwestycjach na modernizację gospodarstw rolnych. Wraz z ekipą TV Białystok odwiedził gospodarstwo hodowlane w Gminie Jasionówka, które skorzystało z pomocy ARiMR. Dyrektor podkreśla, że podlaska wieś bez środków unijnych nie byłaby na takim poziomie, na jakim jest teraz. *29.10.2012 r. Jerzy Leszczyński, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR mówi o programie rolnośrodowiskowym. Na przykładzie beneficjenta z powiatu łomżyńskiego zajmującego się rolnictwem ekologicznym, ukazuje korzyści płynące ze współpracy rolników z Agencją. Na innym przykładzie przedstawia korzyści dla rolników z łączenia się w Grupy Producenckie. *6.10.2012 r. Województwo Podlaskie pochwalić się może dorobkiem w realizacji Programu Operacyjnego Ryby 2007-2013. Na przykładzie największego w tym regionie beneficjenta tego programu - "SUEMPOL", Krzysztof Zalewski, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR przedstawia wysoki europejski poziom realizacji programu.

TVP Łódź

Flash is required!
W okresie przedświątecznym warto zainteresować się hodowlą tradycyjnego na polskim stole karpia. Rok 2012 nie był przychylny produkcji tej ryby. Jakie losy czekają hodowlę karpia z powodu dużego deficytu wody oraz konkurencji wśród importerów? Hodowcy walczą o swoje. Jak bronią swoich interesów? Dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji, Włodzimierz Wojtaszek podsumował działania w ramach PROW 2007-2013 w mijającym roku 2012. Łącznie podpisano 2700 umów, w tym 2400 na modernizację gospodarstw rolnych. Na wieś trafi 350 mln. zł. a w 2013 roku będą realizowane nowe nabory z działań "Modernizacja gospodarstw rolnych" oraz "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". 23.12.2012 , Agroexpress.
Flash is required!
Coraz więcej gospodarstw w województwie łódzkim otrzymuje płatności z tytułu systemu jakości żywności oraz programów rolnośrodowiskowych. Iwona Neroj z Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR przedstawia zasady składania i oceny wniosków o płatność z działań realizowanych w ramach PROW 2007-2013. Swymi doświadczeniami w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego dzielą się Państwo Liczberscy z miejscowości Krzętów. 16.12.2012, Agroexpress.
Flash is required!
Łódzkie jest na trzecim miejscu w Polsce jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy z działania "Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" - informuje Kamil Kowalski z BWI w Łódzkim Oddziale Regionalnym ARiMR. Jakie inwestycje, w jakich branżach? 25.11.2012, Agroexpress.
Flash is required!
Perspektywy dla młodych rolników w Łódzkiem. O realizacji świadczenia pomocy w ramach działania PROW 2007-2013 "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - Emilia Pomianowska z BWI w Łódzkim Oddziale Regionalnym ARiMR. Jak oceniają oraz na co wydają uzyskaną pomoc młodzi rolnicy? 18.11.2012, Agroexpress.
Flash is required!
W trzech naborach w Łódzkiem złożono 1500 wniosków i wypłacono 30 mln zł z działania objętego PROW2007-2013 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Borys Bartkowiak z Osjakowa opowiada o swoim przedsięwzięciu - o ośrodku turystycznym stworzonym dzięki pomocy ARiMR. Łukasz Fogel z Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR omawia szczegóły tego wsparcia. Głównym i najważniejszym celem programu jest tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich. Grzegorz Wełna z Ruśca w powiecie bełchatowskim dwa razy korzystał z pomocy działania wspierającego przedsiębiorców wiejskich. Zakupił maszyny oraz wyposażenie tartaku oraz stolarni. Ocenia, że pomimo pewnych uciążliwości, warto korzystać z pomocy unijnej. Zbigniew Wojtera, wójt Daszyny opowiada o realizacji projektów unijnych na terenie gminy m.in. inwestycji w ujęcie wód mineralnych oraz ekologiczna energię. 4.11.2012 Agroexpress.
Flash is required!
"Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej leśnej" to jeden z ważniejszych programów w ramach PROW 2007-2013. Agnieszka Lukszteidt z ARiMR w Łodzi, mówi o szczegółach realizacji programu na terenie woj. łódzkiego. Chłodnia w Grabowie to jedna z inwestycji dotowana z tego działania. Anna Pawlak, prezes firmy opowiada o rozwoju przedsiębiorstwa. Ze środków pozyskanych z Agencji zakupiono nowe maszyny i urządzenia oraz środki transportu wewnętrznego np. tunel zamrażalniczy o wyd. 3850 kg/h, linia do produkcji i załadunku miazgi schładzanej z owoców miękkich o wydajności ok. 8t/h, linia do konfekcjonowania i pakowania mrożonek. Drugim przykładem inwestycji z programu "Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej leśnej" jest rozbudowa młyna oraz wyposażenia mieszalni mąki z magazynem w miejscowości Szadek w powiecie zduńskowolskim. Andrzej Łaszkiewicz, współwłaściciel przedsięwzięcia, opowiada, w co zainwestował środki z pomocy. Dyrektor Łódzkiego Oddziału Regionalnego Włodzimierz Wojtaszek informuje o płatnościach z tytułu ONW. 28.10.2012 Agroexpress.
Flash is required!
Iwona Nawrocka z woj. łódzkiego przedstawia swój pomysł na stworzenie dodatkowych źródeł dochodów poza rolnictwem. Niedaleko Brzezin dzięki środkom z UE powstaje ścieżka edukacyjna. Doceniając walory ziemi, której jest właścicielką, sięgnęła po pomoc z działania PROW 2007-2013 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Jan Michalak z ARiMR w Łodzi mówi o programie wspomagającym chętnych do skorzystania z pomocy Agencji na tworzenie działalności gospodarczej na terenach wiejskich. Ocenia, że jest więcej chętnych niż środków na taką pomoc. Środki z "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" można przeznaczyć na najróżniejsze cele. Józef Kaczmarek burmistrz Uniejowa opowiada o rozwoju gospodarczym regionu, który na bieżąco zasila się z pomocy unijnych środków. Marcin Chudnik, dyrektor generalny Hotelu w Uniejowie opowiada o kolejnej inwestycji w woj. łódzkim, o ujęciu wód termalnych. Zagospodarowanie naturalnych źródeł stało się przyczynkiem do powstania wielu działalności związanych z rehabilitacją i lecznictwem. Znacznie podniesiony został poziom walorów turystycznych tego terenu. 21.10.2012 Agroexpress.
Flash is required!
Iwona Neroj, zastępca dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR mówi o dostępnym wsparciu dla sektora rybackiego. Jednym z beneficjentów tej pomocy jest Adam Michaś z gospodarstwa rybackiego w Bełdowie. Nie tylko rybaków wspiera ARiMR, Grzegorz Wojciechowski jest członkiem grupy producenckiej działającej w okolicach Głowna, która zajmuje się sprzedażą jabłek. Wsparcie otrzymane z ARiMR pozwoliło tej grupie m.in. na wybudowanie nowoczesnej chłodni czy kupienie urządzeń sortujących. O pomocy dla grup owocowo-warzywnych i grup producentów rolnych mówi Violetta Dudek - Mozga z Łódzkiego OR. 23.09.2012 Agroexpress
Flash is required!
Hucznie obchodzone w Kościerzynie "Święto ziemniaka" jest doskonałą okazją do promocji spożywania tego popularnego, nie tylko w Polsce, warzywa. A dla gospodarzy z województwa łódzkiego taka akcja jest niezwykle potrzebna, ponieważ ten region zajmuje drugie miejscu w produkcji ziemniaka w Polsce. Wydajna produkcja rolnicza nie byłaby możliwa gdyby nie nowoczesne maszyny. W ich zakupie pomaga Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a o tym, że nie jest to trudne przekonało się wielu gospodarzy z woj. łódzkiego. Kilku z nich zdecydowało się opowiedzieć o tym. 30.09.2012 Agroexpress