Efekty - Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Warsztat samochodowy źródłem dodatkowych dochodów

W Bogdańcu w woj. lubuskim w obejściu Elżbiety i Jana Półtoraków oprócz dochodów z upraw zbóż pojawiły się dodatkowe dochody z działalności nierolniczej. Gospodarze sięgnęli po pomoc z unijnych środków. Złożyli wniosek o wsparcie z PROW 2007-2013 z  "Różnicowania w kierunku działalności nierolniczej" i dostali 90 tys. na dofinansowanie projektu polegającego na budowie warsztatu samochodowego wraz z jego wyposażeniem.

Zdjęcia Archiwum ARiMR

Jedno gospodarstwo - kilka działalności

Aneta i Dariusz Wittchen z Pszczewa w woj. lubuskim w swoim 109 hektarowym gospodarstwie postanowili oprócz działalności rolniczej polegającej na produkcji roślinnej spróbować pozarolniczej działalności gospodarczej. Wystąpili do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o fundusze na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" z PROW 2007-2013. Przeznaczyli je na adaptację oraz wyposażenie poddasza w budynku mieszkalnym na potrzeby agroturystyki.

Zdjęcia Archiwum ARiMR

Infrastruktura agroturystyki kosztuje, ale i przyciąga

O ciekawe pomysły na biznes na wsi nie jest łatwo. Przez wiele lat ludzie uciekali ze wsi do miasta. Od jakiegoś już czasu dzieję sie odwrotnie. Poszukiwana jest cisza i spokój na łonie natury, w lesie, nad wodą, na wsi.  Chcąc sprostać wymaganiom zmęczonych zgiełkiem miasta klientów, pomysłowi przedsiębiorcy z terenów wiejskich rozwijają agroturystykę. Mariola Kuśmierek jest jedną z nich. Przeorganizowała teren w pobliżu swojego gospodarstwa. Stworzyła świetne miejsce do wypoczynku.  Postanowiła nieco inaczej podejść do sprawy. Za  pieniądze pozyskane z unijnego wsparcia programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" poprawiła standard obiektu przeznaczonego na agroturystykę, zagospodarowała teren przy stawach tworząc plażę oraz teren zabaw i wypoczynku letniego, wybudowała tam typowo plażową małą architekturę. Dzięki staraniom podniosła standard oferty turystycznej oraz dochód z działalności. Plaża na wsi to prawdziwy rarytas. Na tym polega innowacyjność i sukces agroturystycznego "Zacisza"  Pani Marioli.

                                       Plaża, kort tenisowy, place zabaw dla dzieci to rarytas mile widziany dla odpoczywającego turysty.

Zdjęcia Paweł Leśniewski

Agroturysta ma coraz większe wymagania

Violetta Elżbieta Wawszczak z Radzyn w województwie wielkopolskim od 2006 roku prowadzi działalność agroturystyczną. Gospodarstwo jest członkiem Stowarzyszenia Agroturystycznego Powiatu Szamotulskiego i posiada przyznaną kategoryzację (*) - jednego słoneczka przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwo Gościnne". Pani Violetta postanowiła rozwinąć działalność poprzez rozszerzenie bazy i zwiększenie atrakcyjności miejsca, gdzie działa. Udała się po pomoc do ARiMR. Złożyła wniosek o przyznanie wsparcia z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". W ramach przyjętego przez Agencję projektu zmodernizowała i wyposażyła dwa obiekty przeznaczone na bazę noclegową. Zakupiła meble oraz sprzęt RTV i AGD. Dzięki swojej aktywności, pomysłowości oraz unijnej pomocy znacznie poprawiła jakość usług. Pani Violetta zaskarbiła sobie zaufanie i zainteresowanie turystów. Jej satysfakcją jest zadowolenie klienta oraz zwiększony dochód z prowadzonej działalności.

Piękna okolica, rzeka i las przyciągają turystów. Pani Violetta zadbała o dodatkowe atrakcje i dobre warunki dla swoich klientów.

Zdjęcia Paweł Leśniewski

 

Dobry projekt plus pomoc unijnych środków dają efekt

Dzięki dobremu projektowi Dariusz Domagała z Lipnika w województwie łódzkim rozwija swoją działalność gospodarczą. Skorzystał z działania PROW 2007-2013 "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Głównym celem realizacji projektu był wzrost liczby klientów, a co za tym idzie wzrost dochodowości przedsięwzięcia. Zakład stolarski Pana Dariusza skorzystał na pomocy - zakupione zostały nowe maszyny takie jak: okleiny do stolarki, ostrzałki do noży, sprężarki, tokarko-kopiarki do drewna. Nowe wyposażenie umożliwiło wprowadzenie nowocześniejszej technologii produkcji. Specyfika działalności oraz stosowanie ciężkiego sprzętu wymusiło konieczność przygotowania podłoża wokół zakładu. Dzięki unijnym pieniądzom plac manewrowy wokół stolarni został utwardzony kostką granitową. Uzyskane większe dochody z działalności wiążą się z planowaniem dalszych działań inwestycyjnych z możliwością zwiększenia zatrudnienia. Jest to szczególnie cenne w rejonie o bardzo wysokiej stopie bezrobocia.

     Nowoczesne maszyny i urządzenia oraz utwardziony plac manewrowy przed Stolarnią Dariusza Domagały z Lipnika

Zdjęcia Robert Kasielski

 

Inwentarskie pomysły rolnika z Wojcieszkowa

Sławomir Brzozowski z Wojcieszkowa dzięki dwóm działaniom PROW 2007-2013  "Modernizacji gospodarstw rolnych" i  "Różnicowaniu w kierunku działalności nierolniczej" znacznie usprawnił swoje gospodarstwo. Chlewnię wyposażył w nowe urządzenia oraz wentylację. Budynek inwentarski  zaizolował przed zimnem. Zmodernizował urządzenia do przygotowywania sypkich pasz w odpowiedni zestaw. Zakupił wóz asenizacyjny służący do samoczynnego pobierania, transportu i rozlewania gnojówki i gnojowicy na pola. W gospodarstwie pojawił się agregat prądotwórczy. Rolnik z dotacji pokrył koszt budowy wewnętrznych dróg dojazdowych i placu manewrowego. Zakupił ciągnik wraz z ładowaczem czołowym oraz  urządzenia ważące do 60 ton. Utwardził 100 m2 gruntu pod budowę tej wagi.

Sławomir Brzozowski przed nowoocieplonym budynkiem inwentarskim
Sławomir Brzozowski przed nowoocieplonym budynkiem inwentarskim
Ciągnik z ładowaczem czołowym
Ciągnik z ładowaczem czołowym

Pomysły rolników na prowadzenie dodatkowej działalności

Rolnicy mają bardzo różne pomysły na prowadzenie dodatkowej działalności nierolniczej. Jednym z nich jest np. otwiercie tartaku. Rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego złożył wniosek do ARiMR o przyznanie pomocy z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" na dofinansowanie kosztów zakupu nowoczesnych urządzeń do wyposażenia swojego tartaku. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony, a rolnik po zrealizowaniu planowanego zakupu, w tym przypadku m.in. traka, otrzymał z ARiMR, zgodnie z zasadami udzielania takiej pomocy, zwrot połowy poniesionych kosztów.

Dzięki dofinansowaniu z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" wyposażony został zakład do produkcji mebli, zakupiono samochód dostawczy.

Nowe usługi w gospodarstwie Magdaleny Kucaby

Poszerzenie dotychczas prowadzonej działalności o nowe usługi w gospodarstwie Magdaleny Kucaby z Wojciechowa było możliwe dzięki unijnemu wsparciu z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

Pani Magdalena zdobyte z dotacji pieniądze zainwestowała w ciągnik rolniczy, ładowacz czołowy, pług zagonowy, prasę rolującą, owijarkę bel, chwytak bel, wóz asenizacyjny ułatwiający nawożenie gruntów rolnych gnojowicą. Zakup nowych maszyn rolniczych na potrzeby prowadzenia działalności usługowej związanej z uprawami rolnymi przyczynił się do wzrostu dochodu gospodarstwa.

Działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną

Z dofinansowania projektu z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" skorzystał Ryszard Grzyb z Zamch. Za pozyskane dotacje zakupił ciągnik rolniczy oraz przyczepę, siewnik zbożowy, rozsiewacz nawozów. Dzięki tej pomocy rolnik rozpoczął działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną.

Warsztat samochodowy ze Stoczka wsparty unijnymi dotacjami

Warsztat samochodowy Zygmunta Martyny ze Stoczka Kolonii został znacznie zmodernizowany za przyczyną wsparcia z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Za unijne dofinansowanie plac manewrowy przed zakładem utwardzony jest kostką brukową, zrobiono opaski odwodnieniowe. Właściciel zakupił prasę hydrauliczną, podnośnik pneumatyczny i podnośnik dwukolumnowy. Na wieździe do warsztatu wmontowana jest nowoczesna, specjalna brama garażowa.

Poprawa jakości usług w warsztacie Wiesława Wojtysiaka

Wzrostu liczby klientów i poprawy jakości świadczonych usług poprzez zakup nowoczesnego wyposażenia serwisu ogumienia doczekał się Wiesław Wojtysiak prowadzący swoją działalność w tomaszowskiem w województwie łódzkim. A wszystko to z działania PROW 2007- 2013: " Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". W maju 2011 r. zakończył się termin realizacji tego projektu.

Zmiany u Andrzeja Szostaka z Łukowa

Andrzej Szostak z Łukowa skorzystał z dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 na "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Środki z programu przeznaczył na zakup nowoczesnego sprzętu: ciągnika rolniczego, ładowacza, kultywatora, agregatu uprawowego i pługa.

Bogdan Bochra wykorzystał walory miejscowości i stworzył gospodarstwo agroturystyczne

Dofinansowanie z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" umożliwiło utworzenie gospodarstwa agroturystycznego w Jeziorszczyźnie w pobliżu Kazimierza Dolnego. Bogdan Bochra wykorzystał walory turystyczne okolicy oraz sąsiedztwo dużej rzeki. Pan Bogdan zaadaptował budynek mieszkalny wraz z przylegającą działką na cele agroturystyczne. Zakupił altanę oraz wyposażył plac zabaw dla dzieci.

Dom mieszkalny zaadaptowany na cele agroturystyczne
Gościnne progi gospodarstwa agroturystycznego Bogdana Bochry
Altanka i inne wyposażenie placu zabaw dla dzieci
Pokój dzienny z kominkiem
Jeden z pokoi gościnnych
Wygodna łazienka do dyspozycji gości

Dodatkowy dochód z olejów roślinnych

Firma "Barwy zdrowia" dofinansowana z PROW 2007-2013

"Barwy Zdrowia" firma Tomasza Obszańskiego z Tarnogrodu zajmuje się produkcją i sprzedażą olejów roślinnych tłoczonych na zimno. Poprzez podjęcie takiej działalności gospodarczej Pan Tomasz chce osiągać dodatkowy większy dochód. W ramach projektu zbudowana została nowa linia technologiczna do tłoczenia olejów roślinnych na zimno, zakupiono samochód dostawczy. Beneficjent skorzystał z dofinansowania z działania: "Różnicowanie w kierunku działaności nierolniczej" w zakresie osi 3 poprawiającej jakość życia na obszarach wiejskich.

                           Podwórko firmy "Barwy zdrowia" oraz nowoczesne urządzenia zakładu olejarskiego.

Codzienna praca może być łatwiejsza

W gospodarstwie Bogusława Czajki z Lisikierza od momentu zrealizowania inwestycji sfinansowanych w ramach PROW 2007-2013 z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" pojawiły się maszyny i sprzęt ułatwiający codzienną pracę. Nowy ciągnik, przyczepa samozbierająca oraz agregat ścierniskowy gwarantują większą efektywność gospodarstwa.

Gospodarz przy nowym ciągniku
Przyczepa samozbierająca
Podwórko gospodarstwa Bogusława Czajki
Agregat ścierniskowy

Gospodarstwo Jerzego Popławskiego skorzystało na dotacji

W miejscowości Popławy Rogale wsparciem z unijnych środków pochwalić się może Jerzy Płudowski. Dzięki dofinansowaniu w ramach PROW 2007-2013 z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" wzbogacił swoje gospodarstwo w nowoczesną ładowarkę  teleskopową.

Produkcja siatki ogrodzeniowej dobrym pomysłem na działalność pozarolniczą

Dofinansowanie na stworzenie dodatkowego dochodu z pozarolniczej działalności otrzymał Jarosław Mańkowski z województwa kujawsko-pomorskiego.  Pan Jarosław skorzystał z pomocy z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Jego zakład produkujący siatkę ogrodzeniową dzięki wsparciu udzielanemu z Agencji nabrał odpowiedniego rozpędu i renomy.

Kiszenie kapusty i ogórków może być działalnością pozarolniczą

Beneficjent prowadzi działalność w zakresie przetwórstwa ogórków i kapusty Skorzystał ze wsparcia w ramach PROW 2007-2013 z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej". Dzięki pozyskanym pieniądzom utwardził plac i kupił samochód dostawczy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności.

Wyciąg narciarski pomysłem na biznes

W ramach wsparcia z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" finansowanej ze środków PROW 2007-2013 rolnik zainwestował w wyciąg narciarski.

Na wsi też lubią lody

Również z działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" pochodziły środki na dofinansowanie zakupu maszyny do wytwarzania lodów.

Kolejne miejsca pracy dzięki pomocy z PROW 2007 - 2013

Przedsiębiorca z województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymał dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł. na zakup nowoczesnej maszyny do wierceń geologicznych i zatrudnienie pracownika do jej obsługi.