XX Mazowieckie Dni Rolnictwa. Płońsk rolniczą stolicą Mazowsza

XX Mazowieckie Dni Rolnictwa

W dniach 15-16 czerwca odbyły się w Płońsku największe na Mazowszu i jedne z największych w kraju targi rolnicze - Mazowieckie Dni Rolnictwa. To już dwudziesta edycja tej imprezy, połączonej jak w latach ubiegłych z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Organizatorem targów był tradycyjnie Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a miejscem imprezy oddział MODR Poświętne w Płońsku. Na kilku hektarach kilkuset wystawców prezentowało swoje ekspozycje - od wielkich ciągników i kombajnów po regionalne produkty kulinarne. Wszystko przy ogromnym zainteresowaniu tysięcy zwiedzających, którzy całymi rodzinami przy pięknej pogodzie odwiedzili targi.

Konkursy, prezentacje, nagrody

W ramach dwudniowej imprezy odbyło się kilkanaście konkursów i prezentacji. Najważniejsze to bez wątpienia Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych (klacze, bydło), konkurs „Najciekawsze Stoisko”, konkurs „Hit Targowy”, konkurs „Najlepszy produkt naturalny”, konkurs „Młody Hodowca”,  IX Turniej Ekologiczny i niezwykle widowiskowe pokazy konne, które zwieńczyły XXIV Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Zwycięzcom konkursów i hodowcom najlepszych okazów wręczono puchary i dyplomy czempionów. Wręczono także odznaczenia osobom, które są zaangażowane w działalność Płońskiego Koła Pszczelarzy.

Dla każdego coś interesującego i smacznego

Na polach doświadczalnych prezentowano nowe odmian roślin uprawnych i nowoczesne technologie upraw, a na wystawach pod gołym niebem ciągniki, maszyny, urządzenia i środki do produkcji rolniczej. Na kiermaszach zwiedzający podziwiali i kupowali kwiaty, rośliny ozdobne, drzewka, krzewy owocowe i dojrzałe owoce. Gości imprezy kusiły stoiska prezentujące kulinarne i kulturalne dziedzictwo wsi mazowieckiej ze smakowitymi regionalnymi produktami:wędlinami, nabiałem, pieczywem, miodem, słodyczami i nalewkami. Zainteresowani praktyką rolniczą mogli liczyć na indywidualne doradztwo fachowe specjalistów MODR i pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy udzielali porad w specjalnych punktach informacyjnych.

Większe możliwości kół gospodyń wiejskich

Przed oficjalnym otwarciem XX Mazowieckich Dni Rolnictwa odbyła się konferencji na temat możliwości rozwoju kół gospodyń wiejskich, którą otworzył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Wąsik. Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Ryszard Madziar przypomniał, jakie szanse otworzyła przed KGW uchwalona z końcem 2018 roku ustawa o kołach gospodyń. Podczas konferencji przedstawiono możliwości dofinansowania działalności KGW, zasady zakładania kół, pozyskiwania dotacji i sposoby rozliczania się z uzyskanych funduszy.

Data wprowadzenia: 17.06.2019
Data ostatniej modyfikacji: 17.06.2019 15:29