"Rolnictwo jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki"

Porozumienie rolnicze. Zdjęcie: MRiRW

Zdjęcie: MRiRW

Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki - podkreślił Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego.  To jest jedna z tych podpór, na których oparta jest polska gospodarka  zaznaczył. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II dodał, że rolnictwo zawsze będzie wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa.

Porozumienie Rolnicze to nowa instytucja dialogu i współdziałania społecznego wśród społeczności wiejskich, rolników, przedsiębiorców przetwórstwa spożywczego i handlu, organizacji konsumenckich, wspierana przez instytucje nauki i otoczenia rolnictwa, administracji rządowej oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w rozwiązywaniu bieżących i strategicznych problemów polskiego sektora żywnościowego. Patronat nad funkcjonowaniem Porozumienia Rolniczego objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Podczas inauguracji Porozumienia Rolniczego, Andrzej Duda zaznaczył, że zawsze będzie wpierał „dialog, rzeczową wymianę argumentów i poszukiwanie rozwiązań, które będą mądrą próbą naprawienia tego, czego jeszcze naprawić się nie udało”.

Mamy demokrację i zawsze można wyjść na ulicę. Powiem więcej: czasem trzeba wyjść na ulicę i wykrzyczeć swoje  mówił.  Ale prawdziwa wola naprawy sytuacji pojawia się wtedy, kiedy pada propozycja, aby usiąść przy stole. Jesteśmy do tego gotowi. Cieszę się, że jesteście Państwo tu po to, aby rozmawiać i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.

- Zmiana sytuacji polskiego rolnictwa wymaga wielkiej aktywności samych rolników; cieszę się, że 168 organizacji odpowiedziało na nasze zaproszenie - mówił w środę na inauguracyjnym spotkaniu Porozumienia Rolniczego minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

- Te krzywdzące nas ustalenia, układy, które 30 lat temu, po 89. roku wpływały na rolnictwo; to, że rolnicy zostali wyparci z tego łańcucha od pola do stołu, że nie są udziałowcami przemysłu rolno-spożywczego, że zostali sprowadzeni wyłącznie do roli producentów surowca - to musi się skończyć - podkreślał. Jednak, jak dodał, zmiany nie zajdą "za dotknięciem czarodziejskiej różdżki".

- To samo się nie spełni. To wymaga również przyzwolenia społecznego i wielkiej aktywności nas rolników - dodał minister.

Więcej

Porozumienie Rolnicze prezentacja

Źródło: prezydent.pl , PAP, MRiRW

Data wprowadzenia: 20.02.2019
Data ostatniej modyfikacji: 10.04.2019 16:50