Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

Dożynki Prezydenckie w Spale

W weekend, 14-15 września, w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie, w których wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda wraz z małżonką Panią Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent podziękował rolnikom za bezpieczeństwo, jakie zapewniają produkując zdrową, smaczną żywność.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się w sobotę, kiedy to odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wszystkie przygotowane wieńce wykonane zostały z niezwykła starannością i precyzją. Nagrodę Prezydenta RP otrzymał wieniec z województwa świętokrzyskiego przygotowany przez gospodynie z sołectwa Krzcin w powiecie sandomierskim. Wieniec został wręczony Prezydentowi podczas niedzielnego ceremoniału.

Niedzielne obchody dożynkowe rozpoczęły się mszą św. w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej. Wspólnie z Parą Prezydencką uczestniczył w niej również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Stałym elementem Dożynek Prezydenckich w Spale jest korowód dożynkowy z Parą Prezydencką na czele. Nie inaczej było w tym roku, barwny korowód przeszedł z centrum Spały na stadion COS, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy, poprowadzony przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W uroczystościach dożynkowych uczestniczył również Zastępca Prezesa ARiMR Arkadiusz Szymoniuk.

Starostowie dożynek – Adriana Harhaj z woj. warmińsko-mazurskiego oraz Zbigniew Kaszuba z woj. pomorskiego, wręczyli Parze Prezydenckiej dożynkowy chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Prezydent RP Pan Andrzej Duda obiecał „dzielić go sprawiedliwie, tak, by dla wszystkich w naszej ojczyźnie wystarczyło i dla nikogo nie zabrakło”

Prezydent w swoim przemówieniu dziękował rolnikom za trud ich ciężkiej pracy i zapewnił, że nadal polski rząd będzie pracował nad tym, by na wsi żyło się lepiej. By rolnik miał poczucie, że w razie jakichkolwiek klęsk, czy niepowodzeń, nie zostaje sam, by czuł wsparcie ze strony państwa.
Minister Ardanowski podkreślał, że wraz ze wszystkimi instytucjami podległymi ministerstwu rolnictwa, pełni niezwykle ważną i sumienną posługę na rzecz rolnictwa, oraz że nadal będzie dokładał wszelkich starań, by poprawić komfort i jakość życia na wsi. Podsumował również prace, jakie ministerstwo wykonało na rzecz rolnictwa, m.in. wprowadzenie ułatwień dotyczących bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych. Zaznaczył, że priorytetem na najbliższe lata jest zwiększenie stopnia organizowania się rolników w Polsce do wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, tworzenia spółdzielni. „Wspólnie użytkować maszyny, wspólnie przygotowywać produkty do sprzedaży, wspólnie negocjować, wspólnie sprzedawać, wspólnie przetwarzać” – apelował minister.

Po części oficjalnej Para Prezydencka udała się na zwiedzanie stoisk przygotowanych przez przedstawicieli wszystkich województw, gdzie kosztowali regionalnych specjałów i świętowali z przybyłymi reprezentantami województw.

Pan Prezydent wraz z małżonką odwiedził także stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie swoją działalność prezentowali również ARiMR, KOWR oraz KRUS.

Data wprowadzenia: 16.09.2019
Data ostatniej modyfikacji: 27.09.2019 11:55