wyszukiwarka

BIP

Minister Marek Sawicki przyjął grupę dziennikarzy francuskich

W spotkaniu uczestniczyli: Minister Marek Sawicki, Maria Zwolińska-kierująca Biurem Ministra, Tomasz Kołodziej-Prezes ARiMR, Władysław Łukasik-Prezes ARR oraz Marek Kassa-Dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej ARiMR
...a także dziennikarze francuscy i licznie przybyli przedstawiciele polskich mediów

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki w środę 25 maja br. w siedzibie resortu spotkał się z 5 - osobową grupą francuskich dziennikarzy reprezentujących  tamtejszą prasę ogólnokrajową oraz rolniczą.  Spotkanie poprzedzające polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej poświecone było w całości  zaprezentowaniu francuskiej opinii publicznej  polskiego stanowiska w kluczowych sprawach dotyczących przyszłości unijnego rolnictwa. Ministrowi Sawickiemu  w spotkaniu z prasą francuską towarzyszyli:   Maria Zwolińska,  Kierująca Biurem Ministra,  Tomasz Kołodziej, Prezes Agencji Restrukturyzacji i  Modernizacji   Rolnictwa oraz Władysław Łukasik , Prezes Agencji Rynku Rolnego.

Marek Sawicki na wstępie podkreślił, że ostatni kryzys finansowy, który dotknął Europę Polska przeszła dość dobrze i jest znaczącym partnerem  dla wszystkich pozostałych członków  Unii.  Szef resortu rolnictwa oświadczył, że pod przewodnictwem Polski w drugim półroczu tego roku będzie kontynuowany zarówno tzw. pakiet jakościowy jak i tzw. pakiet mleczny. Za  polskie priorytety prezydencji  minister uznaje:  reformę systemu płatności w Unii Europejskiej, reformę systemu wsparcia obszarów wiejskich,  produkcję energii odnawialnej z nastawieniem na biomasę pochodzącą z odpadów, wspólną politykę rybactwa z zastrzeżeniem, że kwoty połowowe po 2012 roku mają opierać się na podstawie faktycznych zasobów ryb, a nie na możliwościach połowowych poszczególnych państw.

Minister uważa, że w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej reforma, zmiana i odnowa są możliwe pod warunkiem, że Polska, Francja i Niemcy  czyli tzw. Wielka Rolnicza Trójka porozumieją się a także zawrą porozumienie z pozostałymi państwami członkowskimi. Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi zaapelował do   ministra Bruno Le Maire’a,  do francuskich rolników , organizacji i stowarzyszeń rolniczych o więcej odwagi w reformowaniu Wspólnej Polityki Rolnej.  Zdaniem ministra WPR nie odpowiada wymogom ani teraźniejszości ani przyszłości a jeśli chce się zrobić coś pożytecznego dla Europy to musi to mieć sens. Marek Sawicki przypomniał Francuzom , że w 2004 roku czyli w chwili akcesji obiecano Polsce, że okres nierównego traktowania nie będzie trwał dłużej niż 10 lat. Czas na debatę, kontynuował Marek Sawicki   -  o obiektywnych kryteriach podziału funduszy unijnych i czas , by odejść od historycznych kryteriów na rzecz rozwoju, konkurencyjności i  innowacyjności zamiast płacenia rolnikom za gotowość do produkcji.

W drugiej części spotkania francuscy goście zadawali ministrowi wiele pytań dotyczących przedmiotu spotkania.  Jedno z nich  dotyczyło wkładu Agencji Restrukturyzacji i  Modernizacji Rolnictwa w proces jego  unowocześniania. Prezes Tomasz Kołodziej wyjaśniając obszernie na czym polega rola ARiMR w tym procesie zaznaczył, że największa agencja płatnicza w Europie wypłaci w tym roku polskim beneficjentom  aż 7 miliardów euro.

data2
Audycje Radiowe ARiMR Ekspert ARiMR odpowiada na pytania Tam byliśmy
INSTYTUCJE WSPÓŁPRACUJĄCE

© 2010 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

linia