Za nami rok z sukcesami

Prezes ARiMR Daniel Obajtek i wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki

Prezes ARiMR Daniel Obajtek i wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki

Prezes ARiMR Daniel Obajtek

Prezes ARiMR Daniel Obajtek

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki

Konferencja podsumowująca ostatni rok pracy ARiMR

Konferencja podsumowująca ostatni rok pracy ARiMR

Wywiad dla TVP 1

Wywiad dla TVP 1

Prezes ARiMR w rozmowie z dziennikarką "Panoramy"

Prezes ARiMR w rozmowie z dziennikarką "Panoramy"

Daniel Obajtek

Daniel Obajtek

Dziennikarze mieli do Prezesa ARiMR wiele pytań

Dziennikarze mieli do Prezesa ARiMR wiele pytań

Zamknięcie z powodzeniem kampanii wypłaty dopłat bezpośrednich za 2015 rok, wypłata zaliczek na poczet płatności za 2016 rok, otwarcie Wydziału Tworzenia Oprogramowania w Lublinie - tak prezes Daniel Obajtek oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki podsumowali ostatni rok działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na piątkowej konferencji prasowej #DobryRokwRolnictwie #sukcesyARiMR.

Udało się wiele, choć nie było łatwo, zważywszy na sytuację, jaką zastaliśmy w Agencji - mówił prezes Daniel Obajtek. Jak podkreślił, dzięki zaangażowaniu i determinacji wszystkich pracowników ARiMR i wsparciu resortu rolnictwa udało się z sukcesem i w terminie wypłacić dopłaty bezpośrednie za 2015 r., pomimo nieprzygotowania na czas przez poprzednie kierownictwo Agencji systemu informatycznego. Do 30 czerwca na konta 1,35 mln rolników trafiło ponad 14,3 mld zł.  

Sukcesem jest także realizowana właśnie wypłata 70-proc. zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2016.  Takiej operacji, jak zauważył Daniel Obajtek, nie było do tej pory w historii ARiMR. Dzięki niej już teraz do ok. 1,3 mln rolników trafiło 9 mld zł.  O ogromie pracy potrzebnej do realizacji tego zadania świadczą tempo i skala wypłat zaliczek. - Dziennie Agencja dokonuje 80 tys. przelewów - podkreślił prezes Obajtek.

Prezes ARiMR mówił także o wdrażaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020:
- W całym 2015 r. nasi poprzednicy z PSL uruchomili tylko 2 nabory wniosków z nowego PROW, my 13 naborów na łączna kwotę 8 mld zł.  Szef ARiMR wyjaśnił, że przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi harmonogram wdrażania PROW 2014-2020, okazał się pomocnym narzędziem. Rolnicy mają czas, by lepiej przygotować się do składania wniosków.  W efekcie w naborze na modernizację gospodarstw rolnych wpłynęło ich rekordowa liczba ponad 30 tys., a o premie dla młodych rolników wnioskowało aż ponad 3,5 tys. osób.

Zdaniem prezesa ARiMR zrealizowanie z sukcesem tych wszystkich zadań nie byłoby możliwe, gdyby nie szereg zmian przeprowadzonych w Agencji, dzięki którym usprawniono jej pracę. Zmniejszono liczbę departamentów, zmieniono niektóre urzędnicze procedury, by wydawanie decyzji rolnikom stało się szybsze. Z budżetu ARiMR udało się zaoszczędzić, m.in. przez ograniczenie zatrudnienia, 114 mln zł.  Pieniądze te zasiliły programy pomocowe dla producentów rolnych.

Daniel Obajtek zwrócił też uwagę na prospołeczne podejście w działaniach promocyjnych ARiMR. Zakupiła ona 220 zestawów edukacyjnych dla biednych placówek szkolnych i wychowawczych na terenach wiejskich.  

Wielkie nadzieje, również na oszczędności, prezes Obajtek wiąże z otwarciem w Lublinie Wydziału Tworzenia Oprogramowania Departamentu Informatyki ARiMR. Do końca 2016 r. pracować tam będzie 30 informatyków i programistów, a w 2017 r. liczba ta ma zwiększyć się do 70.

Służenie rolnikom to - jak zaznacza prezes Daniel Obajtek - filozofia działania ARiMR. - Do wielu spraw trzeba podchodzić indywidualnie, po ludzku - stąd m.in. jego decyzja o tym, by rozważniej niż do tej pory Agencja nakładała na beneficjentów kary administracyjne. I są już tego efekty - odsetek tych kar sukcesywnie się zmniejsza.

Wiceminister Zarudzki dziękował pracownikom Agencji za dobrze wykonane zadania, determinację w ich realizacji, za pomoc rolnikom. Szczególne podziękowania skierował do pracowników Biur Powiatowych ARiMR. - To głównie im zawdzięczamy ten sukces - podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

Materiał prasowy (format word) - otwórz

Prezentacja (format PDF) - otwórz

Data wprowadzenia: 18.11.2016
Data ostatniej modyfikacji: 18.01.2017 09:24