Podkarpackie: ARiMR współorganizatorem Ogólnopolskiej Specjalistycznej Wystawy Królików Rasowych

Kierownik BP ARiMR w Tarnobrzegu - Monika Porębska i burmistrz Nowej Dęby - Wiesław Ordon z nagrodzonym hodowcą

Kierownik BP ARiMR w Tarnobrzegu - Monika Porębska i burmistrz Nowej Dęby - Wiesław Ordon z nagrodzonym hodowcą

Przemowa kierownika BP ARiMR w Tarnobrzegu - Moniki Porębskiej

Przemowa kierownika BP ARiMR w Tarnobrzegu - Moniki Porębskiej

Wspólne zdjęcie z hodowcami nagrodzonych championów

Wspólne zdjęcie z hodowcami nagrodzonych championów

Pomysłodawca wystawy, prowadzący i młody hodowca, Przemysław Hajduk

Pomysłodawca wystawy, prowadzący i młody hodowca, Przemysław Hajduk

Królik z wystawy

Królik z wystawy

Królik z wystawy

Królik z wystawy

W dniach 05-07.01.2018 r. w Nowej Dębie odbyła się po raz pierwszy  w Polsce I Ogólnopolska Specjalistyczna Wystawa Królików Wiedeńskich, zorganizowana  przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Drobnego Inwentarza przy współpracy z  Miastem i Gminą Nowa Dęba, Powiatem Tarnobrzeskim oraz Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pomysłodawcami wystawy byli hodowcy królików wiedeńskich ze wsi  Rozalin w powiecie tarnobrzeskim, bracia Damian i Przemysław Hajduk, którzy od kilku lat z dużymi sukcesami realizują swoją życiową  pasję. Obecnie hodują rasy królika wiedeńskiego niebieskiego i wiedeńskiego białego. Ich hodowla liczy około 70 królików. Pomocy w przygotowaniach i swojego patronatu udzielił młodym pasjonatom wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, Andrzej Kołodziej.

Ponad 20 hodowców z całej Polski chętnie służyło radą, pomocą i dzieliło się ze zwiedzającymi  swoimi doświadczeniami W Polsce jest zarejestrowanych pięć ras królików Wiedeńskich: Wiedeński Szary, Wiedeński Biały, Wiedeński Szaro-Niebieski, Wiedeński Niebieski, Wiedeński Czarny, z których wszystkie były reprezentowane podczas wystawy.

O wysokiej jakości wystawianych królików świadczyły oceny przyznane przez grono sędziowskie - większość otrzymała ocenę 96 pkt na 100 możliwych.  "Najlepsze okazy" nagrodzone zostały tytułem Championa i Vice-Championa. Była to również  nagroda dla właściciela zwycięskiego królika za jego pracę i zaangażowanie oraz czas poświęcony na przygotowanie pupili do wystawy.

Sędziowie przyznali także nagrody specjalne w kategoriach: najlepsza okrywa, najlepsza barwa okrywy, najlepsza głowa w poszczególnych rasach oraz specjalną nagrodę dla Najmłodszego Hodowcy prezentującego króliki na Wystawie.

Nagrody ufundowane m.in. przez ARiMR wręczała właścicielom wyróżnionych królików kierownik BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnobrzegu, Monika Porębska.

Zainteresowanie wystawą przerosło kilkukrotnie oczekiwanie organizatorów. Wśród odwiedzających była zarówno młodzież i dzieci z miejscowych oraz ościennych szkół, jak i rodziny z dziećmi z całego powiatu i okolic. Dla dzieci była to wspaniała okazja do bliskiego kontaktu ze zwierzętami - czesania, głaskania, fotografowania się z królikami podczas krótkich prezentacji w małych grupach, a także do zakupu wymarzonego zwierzaka.
 
W ostatnim dniu wystawy hodowcy z całej Polski mieli możliwość nabycia najlepszych okazów do swoich hodowli. Wiele królików zostało zakupionych przez okolicznych mieszkańców - część z nich deklarowała chęć wstąpienia do Stowarzyszenia i rozpoczęcia zarejestrowanej hodowli królików rasowych.

Data wprowadzenia: 10.01.2018
Data ostatniej modyfikacji: 10.01.2018 14:23